Obserwatorium wolności mediów w Polsce - nowy program Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka , zaprasza na pierwszą konferencję programu pt. "Autoryzacja wypowiedzi w Prawie prasowym - wyrok Trybunału Konstytcyjnego i co dalej?

Konferencja odbędzie się w dniu 13 stycznia 2009 r. w godz. 15.00 - 17.30 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, ul. Zgoda 11, sala konferencyjna VI p.

Panelistami spotkania będą:

prof. Andrzej Rzepliński - Trybunał Konstytucyjny, Uniwersytet Warszawski

dr Ireneusz C. Kamiński - Instytu Nauk Prawnych PAN

prof. Bogudar Kordasiewicz - Instytut Nauk Prawnych PAN, Hogan & Hartson

red. Teresa Torańska - Gazeta Wyborcza

dr Maciej Zaremba - Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Program Obserwatorium wolności mediów w Polsce rozpoczął swoją działalność w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w listopadzie 2008 roku. Celem Programu jest podniesienie poziomu ochrony wolności słowa w Polsce i dostosowanie go do standardu rozwiniętych państw demokratycznych. Organizacjami partnerskimi Obserwatorium wolności mediów w Polsce są Human Rights House Foundation z siedzibą w Oslo (Norwegia) oraz Article 19 z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania).

Cele Obserwatorium wolności mediów mają być osiągnięte poprzez:

-monitorowanie stanu wolności mediów we wszystkich województwach i przypadków jej naruszenia;

-uzyskanie konkretnych zmian regulacji prawnych mających znaczenie dla wolności mediów metodą litygacji strategicznej przed sądami polskimi oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka;

-inicjowanie, prowadzenie i merytoryczne wspieranie debaty publicznej na temat różnych aspektów wolności słowa.

Obserwatorium wolności mediów organizuje cykliczne debaty z udziałem przedstawicieli mediów, prawników, specjalistów z określonej dziedziny dotyczące bieżących kwestii związanych z wolnością mediów w Polsce. Konkluzje debat stanowią podstawę ośmiu wykładów otwartych organizowanych wspólnie z Zakładem Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt wspierany jest przez Fundusz dla Organizacji Pozarządowych oraz realizowany jest przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu Organizacji Pozarządowych.

Dyrektorem merytorycznym programu jest dr Adam Bodnar, a koordynatorem programu jest Dominika Bychawska .

HFPC/AS

Zobacz także:

Prawa autorskie twórców, którzy zmarli 70 lat temu wygasają

Nowe Prawo prasowe - konferencja Ministra Kultury