Najnowsze przepisy ustawy o emeryturach kapitałowych przewidują, iż pracownik, który nabył prawo do emerytury, chcąc otrzymać świadczenie, nie będzie musiał rozwiązywać stosunku pracy. Podobną możliwość otrzymają pracownicy, którzy mają obecnie zawieszoną emeryturę

5 listopada Senat zajmie się uchwaloną już przez Sejm ustawą z 17 października o emeryturach kapitałowych. Najnowsza regulacja przewiduje bowiem, iż osoby, które osiągną wiek emerytalny i zechcą pracować dalej, nie będą już zobowiązane zwalniać się z pracy. Będą mogli otrzymywać emeryturę i jednocześnie o kontynuować swe zatrudnienie.

Ustawa wychodzi naprzeciw postulatom aktywizacji starszych osób. Pracownicy będą, więc mogli ubiegać się w ZUS o emeryturę, który rozpocznie jej wypłatę od momentu złożenia wniosku. ZUS będzie miał również obowiązek poinformować o prawie do emerytury, osoby, którym zawieszono jej wypłatę, ponieważ nie zwolniły się z pracy.

Obecna przepisy, zawarte w ustawie z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu ubezpieczeń Społecznych, stanowią, iż pracownik, który nabył prawo do emerytury chcąc ja otrzymać, musi najpierw zwolnic się z pracy. Dopiero wtedy może złożyć wniosek do ZUS o świadczenie. ZUS jednakże pomimo jej przyznania, może zawiesić jej wypłatę do momentu rozwiązania przez zainteresowanego stosunku pracy.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia, czyli na przełomie listopada i grudnia.

KZ