Krajowa Rada Sądownictwa po raz pierwszy w swojej historii postanowiła zwołać 14 maja 2009 roku w Warszawie Nadzwyczajne Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgu.

Zwołanie Nadzwyczajnego Zebrania, czyli najwyższego organu samorządu sędziowskiego jest wyrazem rosnącego niepokoju i niezadowolenia ze stanu, w jakim władza sądownicza znalazła się w Polsce.

Niezadowolenie sędziów wynika nie tylko z bezczynności decydentów, ale też ze zmian wprowadzanych, czy planowanych wbrew opinii sędziów.

Zdaniem sędziów zawarta w Konstytucji RP równowaga władz w jej trójpodziale wciąż pozostaje tylko zapisem na papierze. W rzeczywistości trwa administracyjny nadzór władzy wykonawczej nad sądami a Krajowa Rada Sądownictwa nie ma inicjatywy ustawodawczej.

Ograniczony wpływ KRS na zasady szkolenia przyszłych sędziów jest próbą odebrania sędziom pełnej samorządności poprzez wyeliminowanie udziału sędziów sądów rejonowych
i okręgowych w samorządach.

Przed konferencją odbędzie się konferencja prasowa ,która odbędzie się o godzinie 9 w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa, przy ul. Rakowieckiej 30 w Warszawie.

KRS/AS

Zobacz także:

Święto prawników w Krakowie

Łańcuch symbolem władzy sędziowskiej-komunikat KRS