Firmy farmaceutyczne mają udzielać większej ilości informacji o lekach na receptę, a konsumentom trzeba zapewnić lepszą ochronę przez podróbkami.

Proponuje się między innymi umożliwienie producentom leków zamieszczania w Internecie oraz w publikacjach związanych ze zdrowiem informacji o produktach, pod warunkiem że informacje te nie będą miały charakteru promocyjnego. Chodzi o to, aby konsument mógł porównać skład, sposób stosowania oraz efekty różnych dostępnych na rynku leków. Aktualnie nie wszędzie w Europie tego rodzaju informacje są dostępne, między innymi dlatego, że w różnych krajach obowiązują różne normy.

Unijny komisarz do spraw przedsiębiorstw i przemysłu Günter Verheugen powiedział, że Europejczycy muszą mieć prawo do informacji na temat istniejących leków i metod leczenia, bowiem gra toczy się tu o najwyższą stawkę, jaką jest ich własne zdrowie.

Władze krajowe miałyby monitorować informacje, aby zagwarantować, że publikowane materiały nie naruszają europejskiego zakazu reklamowania leków na receptę. Celem zakazu jest zapobieganie niepotrzebnemu użyciu leków i kontrolowanie poziomu ich cen.

Inne środki bezpieczeństwa, na przykład kody seryjne i zapieczętowane opakowania, mają chronić konsumentów przed lekami podrabianymi i niebezpiecznymi. Podróbki leków to problem ogólnoświatowy. Niemal w każdym zakątku świata można natrafić na opakowanie, którego wygląd nie budzi podejrzeń, a mimo to skład zawartych w nim leków jest niewłaściwy, lub, co gorsza, zawiera substancje toksyczne.

Podrabiane leków jest dużym biznesem. Aby położyć kres tym praktykom, zaproponowano nałożenie na producentów leków obowiązku prowadzenia audytu w firmach dostawców wytwarzających aktywne składniki wchodzące w skład leków. Audyt byłby również konieczny w przypadku sprzedawców hurtowych.

Z uwagi na to, że co roku w UE z powodów związanych z lekami umiera prawie 200 tys. osób zaproponowano też udoskonalenie unijnego systemu monitorowania bezpieczeństwa leków.

KE/KZ

Zobacz także:

Konsumenci wpadają w telekomunikacyjne pułapki

UOKiK:Zgoda dla czterech operatorów komórkowych