Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli która ma na celu zwiększenie przejrzystości mechanizmów kontrolnych stosowanych przez powyższą instytucję.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w wyniku ponownej analizy ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli pod kątem jej zgodności z Konstytucją cofnął wniosek z Trybunału Konstytucyjnego wnosząc jednocześnie o umorzenie postępowania w sprawie.
Przypomnijmy, iż w dniu 15 lutego 2010 r. Prezydent RP śp. Lech Kaczyński wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie art. 122 ust. 3 Konstytucji (kontrola prewencyjna), z wnioskiem o zbadanie zgodności art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, dodającego w ustawie z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli art. 7a-7d z art. 2 i art. 202 Konstytucji. Zakwestionowane przepisy wprowadzają możliwość przeprowadzenia na polecenia Marszałka Sejmu audytu zewnętrznego w NIK
Trybunał Konstytucyjny postanowieniem z dnia 18 października 2010 r. (sygn. akt Kp 1/10), na skutek cofnięcia wniosku, umorzył postępowanie.



Podpisana ustawa ma na celu dostosowanie niektórych rozwiązań ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli do przepisów Konstytucji RP oraz uproszczenie, skrócenie czasu trwania i uczynienie postępowania kontrolnego bardziej przejrzystym oraz przyjaznym dla podmiotów kontrolowanych.

PS/KPRP

Zobacz także:

Ustawa o współpracy organów państwa w sprawach związanych z członkostwem w UE podpisana przez Prezydenta