Sejm uchwalił nowelizację ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która przewiduje, iż lokale mieszkalne w zasobach towarzystw budownictwa społecznego i spółdzielni mieszkaniowych, wybudowane przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego będzie można wyodrębnić na własność.

Zgodnie z przepisami przeniesienie własności lokalu mogłoby nastąpić wyłącznie na rzecz osoby fizycznej, będącej jednocześnie najemcą lokalu mieszkalnego i stroną umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tego lokalu.

W ustawie zapisano, że w przypadku ustanowienia odrębnej własności takiego lokalu, cena jego sprzedaży nie może być niższa niż jego wartość rynkowa ustalona zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Cena sprzedaży powinna uwzględniać pokrycie wszystkich zobowiązań przypadających na lokal, w szczególności spłatę odpowiedniej części zadłużenia kredytowego towarzystwa wraz z odsetkami oraz spłatę przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie nominalnej, a także koszty wyceny nieruchomości.

Spłata przypadającej na lokal mieszkalny części umorzenia kredytu będzie zasilała Fundusz Dopłat, a kwota partycypacji w kosztach budowy lokalu, odpowiadająca kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej kwoty partycypacji, nie mniejsza jednak niż wartość nominalna wpłaconej partycypacji, będzie zaliczana na poczet ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Obecnie nowelizacją zajmuje się Senat.

PS/źródło:sejm.gov.pl

Zobacz także:

RPO interweniuje w sprawie najemców mieszkań w TBS

Czy powróci eksmisja na bruk?