Marek Jamrogowicz, Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego, wziął udział w posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Komisja ta rozpatruje informacje Prokuratora Generalnego o łącznej ilości osób, wobec których skierowano wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej. Poinformowano na niej o statystykach dotyczących wniosków i przypadków zastosowania technik operacyjnych i efektach nadzoru nad tymi czynnościami.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o prokuraturze, Prokurator Generalny ma obowiązek informować Sejmowi i Senatowi o liczbie wniosków i przypadków zastosowania technik operacyjnych oraz o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami. Dokonuje tego rokrocznie.

Jak wskazuje Marek Jamrogowicz, chociaż PG ma na to czas do 31 grudnia, to jednak zdecydował się jak ujawnić informacje już w lipcu. Ma to świadczyć o ważkości sprawy.

Co wynika z informacji?

Policja oraz inne służby ( Straż Graniczna, Służba Więzienna, Żandarmeria Wojskowa, Biuro Ochrony Rządu i wiele innych) skierowały wnioski o zarządzenie i utrwalanie wniosków lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej wobec 6723 osób. Sąd uwzględnił te wnioski i zarządził kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną niemal we wszystkich przypadkach. Odmówiono jedynie 52 osobom. Prokurator zaś, nie wyraził zgody na wnioski o kontrolę operacyjną wobec 218 osób.

Informacja Prokuratora Generalnego podaje, że policja wnioskowała o zarządzenie kontroli operacyjnej wobec 5824 osób, przy czym 5594 osobom sąd przyznał taką kontrolę. Odmówiono jedynie 41 osobom, zaś 181 osobom wniosku nie zaakceptował prokurator.

Jest to pierwsze w historii informacja statystyczna udzielona parlamentowi przez Prokuratora Generalnego.

KM/Źródło:PG

Zobacz także:

Prokurator Generalny wręczył kolejne akty powołania