Przepisy, które mają przyspieszyć egzekucję alimentów już obowiązują. Nowe unijne przepisy są o tyle ważne, iż coraz więcej rodzin staje wobec konieczności dochodzenia świadczeń alimentacyjnych, w sytuacji kiedy osoba zobowiązana do ich płacenia żyje zagranicą.

W dniu 18 czerwca 2011 r. weszły w życie przepisy unijnego Rozporządzenia Rady Europy (WE) 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Rozporządzenie to zmienia zasady transgranicznego ściągania alimentów.

W tym samym dniu weszła w życie ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o prawie pomocy w celu ugodowego załatwienia sporu przed wszczęciem takiego postępowania oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawa wprowadza przepisy uzupełniające i wykonujące powyższe rozporządzenie.

Zobacz: SN: Wierzytelność o zapłatę alimentów nie może być przedmiotem cesji

Wejście w życie nowych przepisów powoduje, że orzeczenia w tym także ugody sądowe i inne dokumenty urzędowe w sprawach alimentacyjnych wydane w jednym z państw członkowskich UE będą wykonywane w innych państwach członkowskich UE.

Warunkiem natychmiastowej wykonalności orzeczenie w innym państwie członkowskim jest opatrzenie go klauzulą wykonalności w sądzie rejonowym właściwości ogólnej dłużnika.

Wyodrębnione zostały także przepisy dotyczące wniosku o uchylenie wyroku wydanego w sprawie alimentacyjnej. Wniosek taki ma prawo złożyć pozwany, jeżeli nie doręczono mu dokumentu wszczynającego postępowanie lub nie miał możliwości
zakwestionowania zobowiązania alimentacyjnego z powodu działania siły wyższej.

Ponadto ustawa wskazuje sąd jako organ właściwy do zawieszenia postępowania egzekucyjnego z przyczyn przewidzianych w Rozporządzeniu. To wspomnianych przyczyn należy złożenie wniosku o ponowne zbadanie orzeczenia oraz sytuacja gdy wykonalność orzeczenia została zawieszona w państwie w którym orzeczenie wydano.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Nierówne traktowanie osób otrzymujących alimenty- interwencja RPO

NIK w sprawie egzekucji alimentów