Minister Sprawiedliwości ma prawo wyznaczyć siedzibę kancelarii notarialnej w danej miejscowości, gdy uzna to za uzasadnione interesem społecznym.

Była adwokat i współwaścicielka spółki komandytowo-akcyjnej w Katowicach, wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości o powołanie na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii w Tychach. Samorząd wydał negatywną opinię co do powyższej prośby.

Decyzję uzasadnił faktem, iż w Tychach, (130 tysięcznym mieście), istnieją cztery kancelarie notarialne i tworzenie kolejnej jest bezcelowe.

Minister Sprawiedliwości, mimo negatywnej opinii dotyczącej wnioskodawczyni, powołał ją na stanowisko notariusza i wyznaczył siedzibę kancelarii notarialnej w Tychach. Decyzja odnośnie siedziby kancelarii, została kwestionowana przez samorząd notarialny. Rada Izby Notarialnej uznała, że nie ma zapotrzebowania na kolejną kancelarię notarialna, argumentując swoją opinię faktem, iż sześciu notariuszy zapewnia pełną dostępność usług notarialnych. Minister Sprawiedliwości po rozpatrzeniu wniosku utrzymał swoją decyzję w mocy, uzasadniając ją tym, iż nie można limitować ilości kancelarii w danej miejscowości. Powołując się na dane statystyczne, stwierdził, iż cztery kancelarie nie są w stanie sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na usługi kancelarii notarialnych.

Sąd oddalił skargę Rady Izby Notarialnej , uzasadniając swoją decyzję faktem, iż przepisy prawne w tej sprawie nie zostały naruszone. Według sądu, decyzja Ministra Sprawiedliwości ma charakter uznaniowy-co nie oznacza, że dowolny oraz że wyznaczenie kancelarii notarialnej w Tychach jest uzasadnione interesem społecznym i interesem strony.

Anna Sergiej