Decyzja Prezesa UOKiK stwierdzająca nadużycie pozycji rynkowej przez PKP CARGO, została potwierdzona przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd przychylił się również do decyzji odnośnie nałożonej przez Urząd kary finansowej.

Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy postępowania zakończonego przez UOKiK w lipcu 2009 roku. Postępowanie było prowadzone na wniosek spółki CTL Logistics – konkurenta PKP Cargo. Prezes Urzędu stwierdziła wówczas, że PKP Cargo wykorzystuje swoją przewagę i narzuca części kontrahentom uciążliwe warunki współpracy. Za dyskryminowanie kontrahentów Prezes Urzędu nałożyła na spółkę ponad 60 mln zł kary oraz nakaz natychmiastowej zmiany praktyki. Spółka odwołała się od decyzji do sądu.

Praktyka ograniczająca konkurencję

W wydanej decyzji Urząd uznał, że PKP Cargo wykorzystywało swoją przewagę i narzucało części kontrahentom uciążliwe warunki współpracy. Spółka świadczyła usługi przewozowe na zasadach ogólnych oraz na zasadach szczególnych związanych z oferowaniem atrakcyjnych upustów cenowych. Z ustaleń UOKiK wynika, iż przedsiębiorca uznany za konkurenta PKP Cargo w zakresie przewożonych towarów mógł podpisać umowę jedynie na zasadach ogólnych, a co za tym idzie, część przedsiębiorców była pozbawiona możliwości uczestniczenia w obrocie na znacznie korzystniejszych warunkach.

Zasadność decyzji UOKiK

Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. W ogłoszonym wyroku sąd podkreślił, że działanie spółki stanowiło praktykę ograniczającą konkurencję. Ponadto potwierdził zasadność nałożenia sankcji finansowej przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Działalność miała charakter celowy, dotyczyła szeregu podmiotów, prowadzona był w znacznej skali i w sposób umyślny.

RO/źródło: UOKiK

Zobacz także:

UOKiK ukarał Getin Noble Bank

UOKiK pozywa do sądu operatorów sieci komórkowych