W dniu 21 lutego 2011 r. na stronie internetowej Prokuratury Generalnej został umieszczony projekt wytycznych dotyczących zasad postępowania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Projekt będzie dostępny do końca lutego.

Projekt jest dostępny w celu składania do niego ewentualnych uwag. Ma być również zaopiniowany przez Krajową Radę Prokuratury. Wytyczne dotyczą prokuratorów i odnoszą się zarówno do etapu postępowania sprawdzającego, przygotowawczego, sądowego jak i wykonawczego.
Prokurator Generalny w projekcie zaleca, aby dążyć do wyjaśnienia czy zaistniało przestępstwo, bez względu na skorzystanie przez pokrzywdzonego lub inne osoby z prawa do odmowy zeznań. W celu uniknięcia powtórnej wiktymizacji, jak wynika z projektu, pokrzywdzonego należy przesłuchiwać, w miarę możliwości, tylko jeden raz z należnym uwzględnieniem jego sytuacji osobistej, praw i godności.
Ponadto projekt wytycznych proponuje m.in., aby nie kierować z zasady spraw dotyczących przemocy w rodzinie na drogę postępowania mediacyjnego. Podczas postępowania przed sądem prokurator powinien natomiast wnioskować o uchylenie jawności rozprawy, a także zwracać uwagę, czy dostępne są odrębne pomieszczenia dla pokrzywdzonych, żeby nie byli oni narażeni na kontakt z oskarżonym.
Czytamy w projekcie wytycznych, iż: "Należy pamiętać, że język prawniczy jest językiem hermetycznym i pokrzywdzeni na ogół mają trudności z jego zrozumieniem". W projekcie zwrócono uwagę na fakt, że wręczenie pokrzywdzonemu druku pouczenia o podstawowych uprawnieniach i obowiązkach nie zawsze jest równoznaczne z jego zrozumieniem przez pokrzywdzonego.
Projekt zwraca też uwagę na fakt, że w środowisku rodzinnym zastraszanie ma często charakter ukrytego przed otoczeniem, niemniej zawsze negatywnie wpływa na stan psychiczny i emocjonalny pokrzywdzonego. W związku z tym należy podejmować szybko stosowne środki, nawet tymczasowe, w celu ochrony pokrzywdzonego i zapobiegnięcia podobnym zdarzeniom w przyszłości. W tym celu należy używać odpowiednich środków zapobiegawczych, które spowodują odizolowanie sprawcy.
Prokurator Generalny podkreślił również w Wytycznych, że należy podchodzić z dużą ostrożnością do przypadków tzw. „przemocy wzajemnej”, tak, aby postawa organów ścigania nie pozbawiała pokrzywdzonego prawa do obrony koniecznej lub działania w stanie wyższej konieczności.
Projekt zajmuje się także ochroną, jaka powinna być zapewniona małoletnim nawet gdy stosowana przemoc nie była wobec nich bezpośrednia.
Sposób realizacji Wytycznych będzie przedmiotem działań o charakterze kontrolnym od 1 kwietnia 2011 r.

RO/źródło: PG

Zobacz także:

Rekomendacje Kijowskie w sprawie niezależności sądownictwa