Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, przedłożony przez ministra zdrowia.

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano zmiany dotyczące ograniczenia "handlu wierzytelnościami".

Wprowadzono przepis, na podstawie którego zgodę na taką procedurę będzie musiał wydać podmiot, który zakład utworzył. Powyższe ograniczenie ma dotyczyć wszystkich czynności prawnych, które w efekcie mogłyby doprowadzić do zmiany wierzyciela. Ich przyjęcie doprowadzi do ograniczenia wtórnego obrotu wierzytelnościami i tym samym wpłynie na obniżenie dodatkowych kosztów ponoszonych przez zakład opieki zdrowotnej.

W projekcie zaproponowano ponadto zmiany dotyczące uzyskiwania środków finansowych na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych, niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie EFTA oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, również niepodlegających zwrotowi.

Zgodnie z projektem będzie również możliwe przekazywanie dotacji jednostkom badawczo-rozwojowym, które są publicznymi zakładami opieki zdrowotnej.

Uchylono zobowiązanie do przeznaczania nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie Narodowego Funduszu Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń pracowniczych. Z przeprowadzonych badań i informacji przekazywanych przez publiczne zoz-y wynika, że poziom wzrostu wynagrodzeń znacznie przekracza wzrost zapisany w ustawie, czyli 40 proc.

KPRM/AS

Zobacz także:

Opieka zdrowotna bez granic-dyrektywa UE

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych