Odbyła się 8. Konferencja Prokuratorów zwalczających przestępczość finansową na szkodę Unii Europejskiej, której celem było wzmocnienie współpracy między OLAF a państwami członkowskimi Unii w zakresie zwalczania przestępstw gospodarczych.

Pierwszego dnia omawiano ogólne założenia dotyczące działalności OLAF. W dalszej części sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – Pan Egbert Myjer przedstawił skutki naruszeń, podczas prowadzonych postępowań, podstawowych praw człowieka.
W drugim dniu konferencji odbyły się warsztaty robocze w trzech panelach dyskusyjnych: uzyskiwanie informacji w trakcie śledztw OLAF, gromadzenie i przepływ dokumentów podczas śledztw oraz prawo do informacji w trakcie śledztw, z poszanowaniem praw podstawowych.
Polska reprezentowana była przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego – Sławomir Górnicki, Zastępca Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji – Zbigniew Grószczyk oraz prokurator z Departamentu Postępowania Przygotowawczego – Sławomir Piwowarczyk.
Przedstawiciele Polskiej delgacji uczestniczyli w dyskusji dotyczącej drugiego panelu. Rozmowy w jego ramach dotyczyły możliwości przekazywania dokumentów w poszczególnych państwach na potrzeby śledztw OLAF. Podkreślono istniejące w tym zakresie ograniczenia wynikające z różnego rodzaju tajemnic (np. państwowej zawodowej) oraz z potrzeby ochrony danych osobowych. Tematyka dyskusji dotyczyła także przydatności dla śledztw krajowych quasi dowodów zgromadzonych przez OLAF z niezupełnym poszanowaniem praw stron.
W podsumowaniu Nicholas J. IIIett pełniący obowiązki Dyrektora Generalnego OLAF podkreślił, aby w prowadzonych postępowaniach nie tracić z pola widzenia podstawowych praw człowieka, prawa do rzetelnego procesu i jego kontradyktoryjności.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości Francji i Sądem Kasacyjnym w Paryżu.

EK/PG

Zobacz także:

Nominacje dla kadencyjnych prokuratorów wręczone

Prokuratorzy Generalni Państw Morza Bałtyckiego o handlu ludźmi