Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uregulowania instytucji skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. HFPC zasygnalizowała potrzebę rozważenia podjęcia prac zmierzających do nowelizacji przepisów regulujących tę instytucję.



Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła uwagę na kwestie związane z ograniczeniem dostępności skargi przez ograniczenie jej przysługiwania wyłącznie do orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), w których stwierdzono rażące naruszenie norm prawa Unii Europejskiej.

Zdaniem HFPC, obecnie obowiązujące zawężenie przysługiwania skargi od orzeczeń NSA do przypadków rażącego naruszenia norm prawa Unii Europejskiej może prowadzić do niezgodnego z Konstytucją zamknięcia drogi sądowej do realizacji gwarantowanego przez nią uprawnienia do domagania się odszkodowania za niezgodne z prawem działanie władzy publicznej.

HFPC wskazała, że zgodnie z obecną regulacją skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia ustawodawca doprowadził do sytuacji, w której strona chcąca dochodzić swoich roszczeń w wyniku naruszenia przez NSA norm prawa krajowego jest dyskryminowana względem strony wywodzącej analogiczne roszczenie z przypadku dopuszczenia się przez sąd obrazy norm Unii Europejskiej. HFPC zwróciła uwagę na brak uzasadnienia dla różnego traktowania stron postępowania w tak opisanej sytuacji.

HFPC wskazała na istotne wątpliwości w zakresie oceny zgodności z Konstytucją RP uregulowań wprowadzonych ustawą z dnia 12 lutego 2010 r. do ustawy – Prawo o ustroju sadów administracyjnych. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka obecny kształt przepisów regulujących skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych orzeczeń sądów administracyjnych może prowadzić do naruszenia podstawowych praw osób poszkodowanych wydaniem przez Naczelny Sąd Administracyjny niezgodnego z prawem orzeczenia.

Wystąpienie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zostało przygotowane przez uczestników programu edukacyjno – interwencyjnego Klinika „Prawa człowieka a podatki”.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Skarga na przewlekłość postępowania administracyjnego już możliwa

Zaskarżanie przewlekłości postępowania