Grono Rady Programowej Programu Spraw Precedensowych od 2 września 2009 r. powiększyło się o trzech nowych członków. Są nimi prof. Jan Barcz, dr hab. Grzegorz Janusz oraz dr Wiesław Staśkiewicz.

Prof. dr hab. Jan Barcz jest kierownikiem Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa UE w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie (1975). Doktorat uzyskał w 1978 r. na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, habilitację w 1987 r. w Instytucie Państwa i Prawa PAN, tytuł naukowy profesora w 1993 r. Wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Od 2000 r. jest profesorem w SGH w Warszawie - kierownik Katedry Prawa Europejskiego. W latach 1995 - 2000 pełnił funkcję ambasadora RP w Wiedniu.Członek Komitetu Redakcyjnego miesięcznika "Państwo i Prawo". Autor około dwudziestu monografii i ponad 150 artykułów naukowych.

Dr hab. Grzegorz Janusz jest kierownikiem Zakładu Praw Człowieka Wydziału Politologii UMCS. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego UMCS, dyscyplina naukowa: historia, specjalność naukowa: nauki o polityce, stosunki międzynarodowe, prawo wspólnotowe, prawa człowieka, prawna ochrona mniejszości narodowych. Badania prof. G. Janusza mieszczą się w obszarze stosunków międzynarodowych, zajmuje się szczególnie rolą w nich mniejszości narodowych. Jest członkiem Komitetu Badania Polonii PAN (2001 - 2004) i Komitetu Badań nad Migracjami Ludności i Polonią PAN (2007 - 2010), jest ekspertem Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu RP, Biura Studiów i Analiz Senatu RP, komisji parlamentarnych oraz ministerstw.

Dr Wiesław Staśkiewicz jest socjologiem i prawnikiem nauk prawnych. Od 1973 r. jest wykładowcą socjologii prawa i teorii prawa w Katedrze Filozofii Prawa i Nauki o Państwie Wydziału Prawa i Administracji UW. W latach 1992-2006 pełnił funkcję Dyrektora Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu. W swoich badaniach koncentruje się na legisprudencji, ekskluzji prawnej i zagadnieniach kultury prawnej.

HFPC/AS

Zobacz także:

Lustracja sędziego TK