Rząd zaakceptował projekt ustawy o uruchamianiu środków z budżetu UE, które mają być przeznaczone na finansowanie wspólnej polityki rolnej. Projekt został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt nowelizacji ustawy umożliwia wypłacanie zaliczek na realizację działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Na podstawie nowych regulacji będzie można wypłacać zaliczki także ze środków budżetu państwa. Projekt ustawy włączono do „Planu stabilności i rozwoju”, jako element działań antyrecesyjnych.
Zgodnie nowymi przepisami, rolnicy mogliby otrzymywać zaliczki ze środków unijnych m.in. na: modernizację gospodarstw rolnych, zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, różnicowanie działalności nierolniczej, tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizację.
Zaproponowano także, aby grupy producentów rolnych mogły uzyskiwać zaliczki z budżetu państwa do 50 tys. zł na sfinansowanie kosztów administracyjnych w pierwszym roku działania. Pomoc ta byłaby przyznawana na podstawie umowy zawartej między grupą producencką a dyrektorem oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ze względu na trudną sytuację gospodarczą takie grupy nie są w stanie pozyskać środków zewnętrznych na prowadzenie swojej działalności w pierwszym roku działania. Natomiast tworzenie grupy wymaga skorzystania z usług doradczych, notarialnych, rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, zatrudnienia pracowników do obsługi finansowej i administracyjnej, przygotowania i utrzymania biura. Wszystkie te działania wiążą się z ponoszeniem kosztów, które dla nowo powstających grup są bardzo wysokie. Oznacza to, że w pierwszym roku funkcjonowania nie zawsze mogą one skoncentrować się na podstawowej działalności, jaką jest produkcja i sprzedaż płodów rolnych.
Zgodnie z projektem, zaliczki uzyskane z budżetu państwa będzie można przeznaczyć także na szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie.
Generalnie beneficjenci będą mogli występować o zaliczkę we wniosku o przyznanie pomocy. Ze względu na sytuację ekonomiczną zaproponowano także możliwość wystąpienia o zaliczkę tym beneficjentom, którzy założyli wnioski o przyznanie pomocy przed wejściem w życie nowelizacji. Wypłata zaliczki ma następować na podstawie tej samej umowy, na podstawie której zostanie przyznana pomoc. Dlatego umowa powinna zawierać zapis o wysokości i terminach wypłaty zaliczki. W przypadku zaliczki unijnej jej wypłata będzie możliwa dodatkowo pod warunkiem ustanowienia gwarancji bankowej lub innego zabezpieczenia.
Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.





KPRM/AS