Propagowanie świadomości prawnej wśród uczniów i studentów jest jednym z zadań, które w ostatnim czasie podjęło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wiedza odnośnie przysługujących praw jest bardzo niska wśród młodych ludzi, co wykazują przeprowadzane badania ankietowe. Stąd pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości zorganizowania cyklu spotkań edukacyjnych, które podniosą świadomość w zakresie systemu prawnego w Polsce.

Projekt poszerzenia wiedzy prawnej wśród młodych ludzi jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i objął 10 tysięcy uczniów ze szkół średnich i Uczelni Wyższych (z wyłączeniem kierunków prawniczych).

Zobacz: Minister Sprawiedliwości poprowadził kolejny wykład w ramach programu edukacji prawnej

Etapy projektu

Podczas pierwszego etapu realizowano spotkania edukacyjne w całej Polsce. Jak podkreślił Minister ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów w nowoczesny, kreatywny i ciekawy sposób poznawało na nich tajniki wiedzy prawnej.

Drugi etap przeprowadzono w Łodzi obejmując do czerwca 2011 roku kilka tysięcy osób. Ideą II etapu, który był realizowany przez Ministerstwo w porozumieniu z Prezesem KIRP Maciejem Bobrowiczem było dotarcie do wszystkich młodych ludzi z tego regionu.

Zobacz: Drugi etap programu edukacji prawnej obejmie uczelnie wyższe

Lekcje prawa w szkole?

Kolejnym krokiem był wniosek MS Krzysztofa Kwiatkowskiego, oraz Prezesa Macieja Bobrowicza do Minister Edukacji Katarzyny Hall odnośnie włączenia zajęć poszerzających wiedzę o prawie do programu nauczania- w ramach lekcji WOS-u, czy też jako nieobowiązkowego przedmiotu dodatkowego.

Jeśli Ministerstwo Edukacji uwzględni takie lekcje w programie nauczania (z dużym prawdopodobieństwem będzie to wrzesień 2012) etap IV zostanie sfinalizowany.

Zobacz: Podnoszenie świadomości prawnej młodzieży

Kółka zainteresowań prawniczych

W międzyczasie MS zawarło porozumienie z Instytutem Promocji Edukacji (IPE) odnośnie prowadzenia kółek zainteresowań prawniczych, które mają ruszyć 1 września 2011 roku. IPE dociera z informacją do szkół, oraz przygotowuje bazę zapotrzebowań na tematy, a MS przygotowuje wzorcowy program kółek.

Do projektu włączyły się na zasadach pomocy pro bono również inne środowiska: stowarzyszenia sędziów- „Temis”, „Iustitia”, oraz Krajowa Izba Radców Prawnych.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Świadomość prawna obywateli priorytetem

Praktyczna nauka prawa - wspólna inicjatywa resortu sprawiedliwości i samorządu radcowskiego