„Dziennik Gazeta Prawna” rozpoczął akcję społeczną „Adopcja, po prostu” mającą na celu ułatwić procedurę adopcyjną.

W polskich domach dziecka mieszka około 20 tys. dzieci, ale tylko 3 proc. z nich to sieroty. Zdecydowana większość decyzją sądu rodzinnego została zabrana z domu, bo rodzice mieli problemy z alkoholem czy stosowali wobec nich przemoc. Sądy nie podejmują decyzji o odebraniu im praw rodzicielskich nawet wtedy, gdy sytuacja w domu rodzinnym latami się nie poprawia. Dzieci bez uregulowanej sytuacji prawnej nie mogą zostać adoptowane.

Dziś w Polsce przeprowadza się zaledwie ok. 3500 adopcji rocznie.

DZGP postuluje, aby sądy rodzinne rozstrzygały w sprawach adopcyjnych w specjalnym, przyspieszonym trybie. Należałoby wyeliminować sytuacje, w których na dziecko czeka już nowa rodzina, a ono z powodu długotrwałych sądowych procedur spędza miesiące w placówce opiekuńczej.

Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało kompleksowe szkolenia dla wszystkich, którzy podejmują decyzje o losie dzieci: sędziów rodzinnych, kuratorów i prokuratorów, oraz aby procedury związane z adopcją porzuconych noworodków zostały uproszczone, tak aby porzucenie dziecka przez rodziców już po kilku tygodniach było uznane za zgodę na adopcję.

DGP/AS