W dniu 11 stycznia 2011 wchodzi w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” oraz niektórych innych ustaw, na mocy której gminy będą mogły przejmować dworce kolejowe. Przejęte budynki będą musiałay zachować jednak funkcje związane z obsługą podróżnych.

Dzięki nowym przepisom jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wnioskować do PKP SA o przeniesienie na nie prawa własności albo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z usytuowanymi na niej budynkami dworców kolejowych, pod warunkiem zachowania funkcji związanych z obsługą podróżnych. Takie rozwiązanie nie oznacza przeniesienia własności linii kolejowych.
Przekazanie dworców będzie oznaczało wygaśnięcie zobowiązań PKP SA z tytułu podatku od nieruchomości wraz z odsetkami za zwłokę lub opłatą prolongacyjną.
W ustawie wskazano, że egzekucji nie będą podlegać m.in.środki finansowe przeznaczone na spłatę zobowiązań objętych poręczeniami lub gwarancjami Skarbu państwa (wraz z odsetkami), a także pieniądze gromadzone przez PKP SA na specjalnych rachunkach bankowych z przeznaczeniem na spłatę kredytów, pożyczek i wykup obligacji wraz z odsetkami.
Nowe rozwiązania mają pomóc PKP w spłacie zadłużenia.
Paulina Szewioła

Zobacz także:

Urzędnik poniesie odpowiedzialność majątkową za swój błąd

UOKiK ukarał PKP Intercity