Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie komunikatu towarzystwa ubezpieczeń Signal Iduna o zawieszeniu ochrony ubezpieczeniowej wyjeżdżających do Egiptu po 30 stycznia 2011 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała swoje wystąpienie do Prezes UOKiK –Małgorzaty Krasnodębskiej- Tomkiel. W wyniku obserwacji sytuacji na rynku usług turystycznych w świetle aktualnej sytuacji politycznej w Egipcie RPO zauważyła pewne nieprawidłowości. Chodzi o informację zamieszczoną na stronie internetowej Towarzystwa Ubezpieczeń Signal Iduna Polska.

Zawieszenie ochrony ubezpieczeniowej dla wyjeżdżających do Egiptu po 30 stycznia

Klienci ubezpieczeni przez Signal Iduna zostali poinformowani, iż „w związku z zaistniałą sytuacją w Egipcie, oraz po wydaniu oficjalnego komunikatu polskiego MSZ zawierającego stanowczą rekomendację o wstrzymaniu się z podróżami w rejon konfliktu, Zarząd Signal Iduna Polska TU S.A. podjął decyzję o zawieszeniu ochrony ubezpieczeniowej dla osób i grup zorganizowanych, które wyjadą do tego kraju po 30 stycznia 2011 r.”. Z informacji Ubezpieczyciela wynika, iż ubezpieczenie Signal Iduna w stosunku do tych klientów nie działa. Oznacza to całkowity brak ochrony ubezpieczeniowej, a zapłacona składka nie podlega zwrotowi. Ubezpieczyciel poinformowała także, iż dla tych klientów, którzy wyjechali do Egiptu przed 31 stycznia 2011 r., ubezpieczenie Signal Iduna pozostaje w mocy i zapewnia ochronę ubezpieczeniową zgodnie z wykupionym zakresem ubezpieczenia (jednakże ochroną ubezpieczeniową nie są objęte koszty leczenia oraz koszty powstałe w związku z koniecznością powrotu Ubezpieczonego do Rzeczpospolitej Polskiej, koszty transportu zwłok Ubezpieczonego, jak również pozostałe koszty będące przedmiotem ubezpieczenia, jeżeli powstały w przypadku udziału Ubezpieczonego w zamieszkach, rozruchach, strajkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i bójkach).

Niewłaściwa forma komunikatu

RPO zwraca uwagę na fakt, iż forma podania tej decyzji do wiadomości klientów tuż przed zaplanowaną podróżą, tylko za pośrednictwem oświadczenia umieszczonego na stronie internetowej musi rodzić wątpliwości, czy prawo konsumenta do informacji zostało należycie zabezpieczone. Jednocześnie komunikat o podjęciu przez Zarząd Signal Iduna Polska TU S.A. decyzji o zawieszeniu ochrony ubezpieczeniowej nie odsyła do żadnej podstawy prawnej, postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia, czy zawartych umów, uzasadniających przedmiotowe decyzje Ubezpieczyciela.
W ocenie Rzecznik, działania Signal Iduna Polska TU S.A. w powyższej sprawie budzą poważne zastrzeżenia z punktu widzenia należytej ochrony praw konsumenta. Ryzyko działalności ubezpieczeniowej nie może być arbitralnie i w dowolnym czasie przerzucane z podmiotu profesjonalnego - Ubezpieczyciela - na konsumenta.
Rzecznik podkreśla, że komunikat Zarządu Signal Iduna Polska TU S.A. nie zawiera daty rekomendacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), która ma uzasadniać zawieszenie ochrony ubezpieczeniowej. Na stronie internetowej Ministerstwa oświadczenie „Egipt - ostrzeżenie dla obywateli polskich", w którym odradza się podróżowanie do tego kraju do czasu normalizacji sytuacji, pochodzi z dnia 30 stycznia 2011 r. Zestawienie z datą wskazaną w oświadczeniu Signal Iduna wskazuje, iż podróżni wyjeżdżający przykładowo w dniu 31 stycznia 2011 r., mogli nawet nie mieć możliwości uzyskania informacji, iż nie są już objęci ochroną ubezpieczeniową, a podróżni wyjeżdżający w terminie późniejszym - realnej możliwości zawarcia umowy z innym Ubezpieczycielem.

Signal Iduna narusza zasady współżycia społecznego

W ocenie Rzecznik przyjęta przez Signal Iduna praktyka odstąpienia od umowy ubezpieczenia ze skutkiem natychmiastowym nie znajduje oparcia w przepisach prawa, narusza zasady współżycia społecznego oraz podważa. zasadę najwyższego zaufania, nakładającą na strony umowy obowiązek szczególnej lojalności i zaufania w wykonaniu zawartej umowy ubezpieczenia. Zgodnie z art. 812 § 5 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa zawarta jest na czas określony, ubezpieczyciel może ją wypowiedzieć jedynie w przypadkach wskazanych w ustawie, a także z ważnych powodów określonych w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ustawowo określone przypadki dopuszczające możliwość wypowiedzenia umowy przez Ubezpieczyciela (art. 814 § 2 k.c, art. 816 k.c, art. 830 § 1 i 3 k.c.) nie znajdują zastosowania w sygnalizowanej sprawie, a tym samym nie uzasadniają stanowiska Signal Iduna.
Po analizie ogólnych warunków ubezpieczeń, udostępnionych na stronie Signal Iduna, Rzecznik podnosi, że przepisy te przewidują sytuację ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale nie przewidują zawieszenia i związanego z tym całkowitego braku ochrony ubezpieczeniowej.
Z powyższego wynika, że całkowite wycofanie się z ochrony ubezpieczeniowej wobec podróżnych wyjeżdżających po 30 stycznia 2011 r., może więc stanowić nadużycie prawa. Zdaniem Rzecznik, ubezpieczyciel poszerza zakres ochrony swoich interesów kosztem praw konsumenta.
Rzecznik za konieczne uważa zbadanie, czy praktyka ubezpieczyciela nie narusza zbiorowych interesów konsumentów.

RO/ źródło: RPO

Zobacz także:

RPO podważa konstytucyjność sposobu weryfikacji rent i emerytur z FUS

RPO odnośnie wykorzystywania i upubliczniania materiałów z monitoringu