Kancelaria prawna Krawczyk i Wspólnicy Sp. K. we współpracy z Ministerstwem Gospodarki opracowała zestawienie (memorandum) potencjalnych rozwiązań prawnych dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z zawartymi transakcjami opcji walutowych. W dokumencie opisano najczęstsze przypadki zgłaszane na infolinię MG oraz środki prawne do ich rozwiązania. Przedsiębiorcy, którzy przekażą swój e-mail do MG otrzymają szczegóły tych propozycji.

Opracowanie zawiera m.in.:

-podstawy wzruszenia umów ramowych lub poszczególnych transakcji zawieranych w wykonaniu tych umów wynikające z nieprzestrzegania zasad reprezentacji lub innych wymogów formalnych i procedur wynikających wprost z tych umów lub regulaminów świadczenia usług,

-instytucję błędu oraz podstępu w rozumieniu art. 84 oraz 86 Kodeksu cywilnego,

-nadzwyczajną zmianę stosunków w rozumieniu art. 3571 Kodeksu cywilnego,

-wyzysk w rozumieniu art. 388 Kodeksu cywilnego,

-zasadę działania z dołożeniem należytej staranności – mierniki i wzorce należytej staranności, obowiązki banków wobec klientów.

W dokumencie zwrócono również uwagę na obowiązek wyceny instrumentów finansowych oraz na instytucję upadłości.

Jednocześnie informujemy, że w Ministerstwie Gospodarki nadal funkcjonuje infolinia dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z zakupem opcji walutowych. W ciągu 10 dni jej funkcjonowania przeprowadzono 204 rozmowy. Przedsiębiorcy zgłosili straty mogące sięgać 1,4 mld zł w przypadku zamknięcia transakcji.

Firmy poszkodowane w wyniku takich operacji finansowych mogą nadal zwracać się do Ministerstwa Gospodarki.

MG/AS

Zobacz także:

Wyjaśnienia w sprawie kar

Nowe standardy identyfikowania autorów informacji internetowych