Już za miesiąc, 30 czerwca, prokuratura powinna stracić prawo wszczynania śledztw w sprawie działania zarządów na szkodę spółek. Chodzi o kontrowersyjny artykuł 585 Ksh, o którego zniesienie wielokrotnie apelował BCC.

Na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała opinię, z której wynika, że art. 585 Ksh powinien zostać w ogóle zniesiony. Z opinią, że należy wyrzucić z kodeksu spółek handlowych (Ksh) przepis o przestępstwie działania na szkodę spółki zgodzili się w dniu 26 maja 2011 roku posłowie z sejmowej Nadzwyczajnej Komisji Kodyfikacyjnej.

Komisja zdecydowała, że zamiast naprawiać art. 585 Ksh, należy go skreślić i wprowadzić zmiany w kodeksie karnym, o co podczas spotkania 16 maja z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim apelował prezes BCC Marek Goliszewski.

W opinii BCC zgodnie z propozycjami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego art. 585 Ksh powinien zostać w ogóle zniesiony. Tym bardziej, że obecnie rozciąga on odpowiedzialność nie tylko na spółki prawa handlowego, ale wszystkie podmioty. Aby skutecznie egzekwować prawo, wystarczy art. 296 Kodeksu karnego i właściwa interpretacja obecnie istniejących przepisów.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości zgodzili się wtedy, że doprecyzowując art. 296 Kodeksu karnego, można jednocześnie usunąć kontrowersyjny art. 585 Ksh.

Nad art. 296 Kk pracuje już Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla, która zaproponowała takie jego brzmienie, by przestępstwem było dopiero narażenie spółki na bezpośrednie zagrożenie powstania znacznej szkody majątkowej. Groziłaby za to kara do 3 lat więzienia, a nie – jak dziś – do 5. I co najważniejsze – ściganie następowałoby na wniosek akcjonariuszy lub udziałowców, a nie prokuratury.

BCC wielokrotnie apelował, aby naprawić złe prawo, które umożliwia zbyt dużą dowolność w interpretacji działań zarządów i w ocenie dopuszczalnego ryzyka biznesowego. Nie ma żadnych wątpliwości, że decyzje w tej sprawie powinni podejmować właściciele spółki, a nie prokurator.

Tempo prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw ma być błyskawiczne. Prawdopodobnie Sejm uchwali go na następnym posiedzeniu, tak by wszedł w życie 30 czerwca - poinformował BCC.

Źródło:BCC

Zobacz także:

BCC: Mniej uciążliwe życie przedsiębiorcy

BCC dostrzega potrzebę stanowienia dobrego prawa