Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministra Infrastruktury zwróciła uwagę na uciążliwe reklamy świetlne i dźwiękowe umieszczone zbyt blisko budynków mieszkalnych oraz przy drogach, wskazując jednocześnie, iż żadne przepisy nie określają dokładnie dopuszczalnych parametrów oświetlenia i dźwięku emitowanych przez ekrany reklamowe.

Na tle jednej ze skarg przesłanych w ostatnim czasie do Rzecznika Praw Obywatelskich wyłonił się problem dotyczący uciążliwości związanych z funkcjonowaniem urządzeń oświetleniowych, między innymi reklam umieszczonych na zewnątrz budynków lub w ich otoczeniu. Mieszkańcy budynków, w okolicy których lub na których umieszczono tego typu urządzenia skarżą się, iż reklamy świetlne i dźwiękowe, bardzo często o dość dużej powierzchni, umiejscowione są w zbyt bliskiej odległości od budynków mieszkalnych.
Rzecznik dostrzegł, że jedynym przepisem regulującym kwestię ekranów reklamowych jest § 293 ust. 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 72 poz. 690 z późń. zmian.) stanowiący, iż urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego.
W ocenie Rzecznika obecne uregulowania prawne są w tym zakresie niewystarczające, co grozi naruszeniem praw i wolności człowieka i obywatela.
W opinii RPO należy również mieć na uwadze, że reklamy zarówno świetlne jak i dźwiękowe można uznać za czynniki utrudniające właścicielom lub użytkownikom lokali w znacznym stopniu korzystanie z tych lokali.
Jak podkreśla RPO prawo do niezakłóconego korzystania z mieszkania, jako fundamentalne prawo człowieka objęte jest ochroną przewidzianą przez międzynarodowe akty prawne regulujące prawa człowieka i obywatela oraz akty prawa krajowego. Zgodnie z art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Dz.U. z 1993 roku, nr 61, poz. 284 z późn. zm.) każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.

Odrębnym, a równie ważnym w ocenie Rzecznika problemem pozostaje umieszczanie ekranów reklamowych przy drogach. Ekrany reklamowe mogą powodować tzw. efekt olśnienia polegający na tym, iż człowiek może zostać oślepiony, a na pewno przez chwilę odwraca się jego uwaga.
W ocenie Rzecznika regulacja dotycząca ekranów reklamowych powinna zostać znowelizowana. Należałoby wprowadzić rozwiązania prawne minimalizujące uciążliwość głośnych i migających ekranów reklamowych, a przede wszystkim - uściślające parametry graniczne, których przekroczenie dawałoby podstawę do interwencji właściwych organów państwa.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO chce sprawniejszego rozpatrywania spraw o mienie zabużańskie

RPO o równych szansach w wyborach