Jak wynika z kontroli Inspekcji Handlowej przeprowadzonej na zlecenie UOKiK, ponad połowa produktów sprzedawanych luzem jest nieprawidłowo oznakowana.

W 2012 roku Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła oznakowanie 12 008 partii produktów w 1309 placówkach handlowych. Skontrolowano m.in. mleko, mięso, ryby i ich przetwory, mrożonki, gotowe dania obiadowe, herbaty, kawy, pieczywo. Zastrzeżenia wzbudziło blisko 30 proc. skontrolowanych partii.

Produkty w opakowaniach

Zbadano oznakowanie 5964 partii produktów w opakowaniach, zakwestionowano 6,2 proc. partii. Najpoważniejsze nieprawidłowości dotyczyły używania nazw nieadekwatnych do składu oraz umieszczania na opakowaniu nieprawdziwych informacji i ilustracji opisujących produkt, których nie było w składzie.

Zobacz: UOKiK: Johann Graf przejmie TAP dayli

Produkty sprzedawane luzem

Zbadano oznakowanie 6062 partii, zakwestionowano 51,2 proc. partii. Najczęściej kwestionowano brak obowiązkowych informacji o składnikach wędlin sprzedawanych na wagę, jaj, mięsa, pieczywa i ryb. Bardzo często na stoiskach informowano klientów jedynie o nazwie zwyczajowej produktu, nie podając zawartości składników oraz rodzaju produktu. Sprzedawcy niejednokrotnie uważali, że ich klienci znają asortyment danego sklepu, więc nie potrzebują informacji o składzie produktu.

Wątpliwości wzbudzał także sposób ekspozycji produktów. Przykładowo w przypadku wędlin, w sklepach informowano o sprzedaży "prawdziwie naturalnych wiejskich wyrobów", jednak z etykiet wynikało, że do ich produkcji użyto substancji wzmacniających smak i zapach .

Z kolei w przypadku serów, wyroby seropodobne znajdowały się wśród serów dojrzewających, a konsumentom podano fantazyjne nazwy tych towarów jak np. Złoty dukat, Blok żółty kanapkowy, Świętokrzyski.

Zastrzeżenia dotyczyły też jaj. Aż 60 proc. posiadało niezgodne z prawem oznakowanie. Najczęściej w miejscu sprzedaży nie podawano wymaganych informacji o klasie jakości , klasie wagowej czy metodzie chowu . Tylko w jednym przypadku stwierdzono brak obowiązkowego stempla na skorupie.

Zobacz: UOKiK zgodził się na przejęcie Zelmera

Działania Inspekcji Handlowej

Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 229 decyzji o wymierzeniu kar pieniężnych na kwotę 326,1 tys. zł. Ponad połowa decyzji dotyczyła towarów sprzedawanych bez opakowań. Z obrotu zostały wycofane towary zafałszowane lub nieoznakowane. Nieprawidłowości dotyczące oznakowania produktów oferowanych luzem w większości zostały usunięte w toku kontroli.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

Jakość paliw jest coraz gorsza