Przedsiębiorcy organizujący przewozy uczniów na terenie województw: małopolskiego i podkarpackiego wspólnie uzgadniali oferty przetargu, co jest praktyką niezgodną z prawem. Za udział w niedozwolonym porozumieniu będą musieli zapłacić prawie 20 tys. zł

Ostatnia decyzja UOKiK stwierdzająca niedozwoloną praktykę podczas procedury zamówienia publicznego dotyczy przetargów na przewóz uczniów do placówek oświatowych, które były organizowane przez gminy: Szczuczyn (woj. małopolskie) i Wadowice Górne (woj. podkarpackie).

Zobacz: Zgoda UOKiK na koncentrację na rynku usług outsourcingowym

Z ustaleń UOKiK wynika, że niedozwolone porozumienie zawarło dwoje przedsiębiorców – małżeństwo prowadzące odrębne działalności gospodarcze. Jeśli ich oferty były najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z zawarcia umowy bądź nie uzupełniał wymaganej dokumentacji ofertowej, tak aby zlecenie mógł otrzymać współmałżonek, którego oferta była droższa od wybranej pierwotnie. Taka praktyka miała miejsce w trakcie trzech przetargów, które odbyły się w 2009 i 2010 roku.

O tym, że opisane działania były wynikiem zmowy świadczy kilka czynników – m.in. rezygnacja ze świadczenia usług następowała zawsze w przypadku kiedy okazywało się, że oferty uczestników zmowy są dwiema najkorzystniejszymi, a także były one wypełnione w identyczny sposób oraz jednym charakterem pisma.

Zobacz: UOKiK: Euro Bank naruszył zbiorowe interesy konsumentów

Należy podkreślić, że UOKiK nie kwestionuje udziału w tych samych przetargach przedsiębiorców spokrewnionych ze sobą oraz małżeństw. Jeżeli jednak są oni odrębnymi podmiotami gospodarczymi nie mogą uzgadniać składanych ofert.

Za udział w zmowie przetargowej przedsiębiorcy zostali ukarani sankcją finansową w łącznej wysokości 19 474 zł.
Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK wykrył niedozwolone praktyki na rynku sprzedaży sprzętu turystycznego

Zgoda na koncentrację na rynku przypraw