Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka informują o rozpoczęciu przyjęć na semestralne III studia podyplomowe "Prawa i wolności człowieka". Do 30 czerwca 2009 są przyjmowane zgłoszenia uczestnictwa w studium.

Studium podyplomowe dotyczące praw i wolności człowieka jest prowadzone od 1991 roku przez Helsińska Fundacje Praw Człowieka i Obywatela. Do tej pory w ciągu 26 edycji ukończyło je ogółem 852 absolwentów

III edycja studiów potrwa od 9 października 2009 roku i zakończy się 7 marca 2010 roku. Zajęcia będą prowadzone w systemie stacjonarnym, co drugi weekend, od piątku do niedzieli w Warszawie, w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11. Ogółem będzie to 210 godzin wykładów i zajęć warsztatowych.

Dla kogo?

Studium adresowane jest do absolwentów szkół wyższych legitymujących się dyplomem magisterskim szczególnie do:

-pracowników administracji publicznej oraz samorządowej,

-przedstawicieli tzw. resortów siłowych (policja, wojsko, straż graniczna),

-pracowników pomocy społecznej,

-pracowników resortu edukacji,

-pracowników służby zdrowia, szczególnie rzeczników praw pacjenta,

-do wszystkich, którym w ich działalności zawodowej niezbędna jest wiedza na temat standardów ochrony praw człowieka i ich praktycznego stosowania.

W ramach zajęć słuchacze poznają zarówno historię i filozofię praw człowieka jak i współczesne problemy, takie jak prawa człowieka a terroryzm czy zagadnienia z dziedziny bioetyki i in. Omówione zostaną wewnętrzne i międzynarodowe standardy i systemy ochrony praw człowieka. Program Studiów będzie realizowany nie tylko w formie wykładów teoretycznych, ale także w formie zajęć warsztatowych typu konwersatorium, analizy casusów, debaty itp.

Wykładowcami będą specjaliści w zakresie praw człowieka, a także w zakresie poszczególnych dziedzin prawa pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu MCS, INP PAN, sędziowie Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego.

Po zakończeniu zajęć i pozytywnej ocenie kolokwium absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia podyplomowego Studium "Prawa i wolności człowieka" INP PAN z wpisanym programem nauczania. Ci, którzy uczestniczyli w zajęciach, ale nie przystąpią do kolokwium mogą otrzymać zaświadczenia o uczestniczeniu w zajęciach Studium.

Koszt uczestnictwa w Studium wynosi 2.100 PLN (dwa tysiące sto złotych). Osoby zakwalifikowane będą zobowiązane do uiszczenia opłaty do dnia 31 sierpnia 2009 r. na konto Instytutu Nauk Prawnych PAN (BPH S.A oddział w Warszawie numer konta62 1060 0076 0000 3210 0014 9226 z dopiskiem Studium praw i wolności człowieka

Osoby zainteresowane Studiami winny do 30 czerwca 2009 r. wysłać wypełnioną kartę zgłoszenia. Kartę można wypełnić on-line lub wysłać do sekretarza Studium na adres: Laura Koba, Helsińska Fundacja Praw Człowieka ul. Zgoda 11, 00-018 Warszawa.

W przypadku większej liczby zgłoszeń o przyjęciu do Studium decydować będzie kolejność zgłoszeń. O zakwalifikowaniu do udziału w Studium każdy zostanie poinformowany pisemnie do dnia 15 lipca 2009 r.

HFPC/AS

Zobacz także:

Staż w strukturach NATO

Sytuacja sądownictwa w Polsce