statystyki

Konwencja ws. kontaktów z dziećmi do ponownego uchwalenia

27.04.2009, 05:02; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
Sejm - głosami PO, PSL i klubu Lewicy - odrzucił prezydenckie weto do ustawy o ratyfikacji Konwencji ws. kontaktów z dziećmi.

Konwencja dotyczy prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem, w szczególności zaś relacji, gdy po rozstaniu mieszkają oni w innych krajach i jedno z nich domaga się kontaktów z dzieckiem, a drugie je uniemożliwia. Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę upoważniającą go do ratyfikacji konwencji w końcu listopada 2008 r. W uzasadnieniu weta podkreślił, że wprowadzenie przewidzianych tam rozwiązań "grozić może dobru rodziny i prawu rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". Andrzej Duda, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, podkreślał w dniu 23 kwietnia 2009 roku w Sejmie, że konwencja "budzi kontrowersje", czego dowodem jest m.in. - niewielka jego zdaniem - liczba państw, które ją ratyfikowały lub podpisały. "Jest kilka przepisów, które wzbudzają wątpliwości i nie tylko nie ułatwią kontaktów, ale je utrudnią" - mówił, zwracając uwagę, że decyzja sądu zagranicznego w kwestii kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest weryfikowana przez sąd krajowy. Wniosek o ponowne uchwalenie ustawy poparło 274 z 433 posłów. Wymagana większość 3/5 wynosiła 260 posłów. 158 posłów było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Za odrzuceniem prezydenckiego weta byli posłowie kolacji z PO i PSL, a także parlamentarzyści Lewicy, kół SdPl-Nowa Lewica i Demokratycznego Koła Poselskiego oraz czterech niezależnych; za podtrzymaniem weta głosowali posłowie z PiS, Polski XXI oraz siedmiu niezależnych posłów. Konwencja w sprawie kontaktów z dziećmi została opracowana w ramach Rady Europy przez Komitet Ekspertów Prawa Rodzinnego, działający pod auspicjami Europejskiego Komitetu Współpracy Prawnej (CDCJ) i przyjęta przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 3 maja 2002 r. Otwarcie Konwencji do podpisu nastąpiło w dniu 15 maja 2003 r. w Strasburgu. Dotychczas ratyfikowało ją kilka państw m.in. Albania, Czechy, Rumunia, San Marino i Ukraina.


Pozostało jeszcze 5% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane