W dniu 30 marca 2012 roku weszła w życie ustawa, która przyznaje weteranom m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Chodzi o ustawę o weteranach działań poza granicami państwa.

Przewiduje ona dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Status weterana może być przyznany osobom, które brały udział nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngencie policyjnym, kontyngencie Straży Granicznej, w zadaniach ochronnych BOR lub zapewnieniu bezpieczeństwa państwa. Ponadto status weterana może zostać przyznany także osobom, które brały udział w działaniach poza granicami państwa w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Zobacz: MSW: Weterani będą korzystać z dofinansowania do studiów wyższych

Status weterana poszkodowanego może zostać przyznany osobie, która w czasie działań poza granicami państwa wskutek wypadku lub choroby doznała uszczerbku na zdrowiu.

Zgodnie z nowymi przepisami weteran oraz najbliżsi członkowie jego rodziny będą mieli prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej, jeżeli problemy zdrowotne funkcjonariusza są związane z działaniami poza granicami państwa. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie i poza kolejnością w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Zobacz: Lewiatan popiera zmiany w emeryturach służb mundurowych

Poszkodowanym ustawa przyznaje także pomoc na naukę, a tym, którzy otrzymują rentę inwalidzką, ulgi na przejazdy komunikacją miejską oraz koleją i autobusami.

Weterani poszkodowani, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką, na swój wniosek mogą otrzymać dodatek weterana poszkodowanego.

PS/źródło:MSW

Zobacz także:

TK: Prawo do wyboru obrońcy przez żołnierza

MSW: Będą podwyżki dla służb mundurowych