Minister Sprawiedliwości odpowiedział na pismo Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niewłaściwego delegowania sędziów

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania zmierzające do wyjaśnienia kwestii niewłaściwego delegowania sędziów. Nieprawidłowości w tym zakresie, zgodnie z wyrokiem SN z 17 lipca 2008 r., mogłoby stanowić bezwzględną przyczynę odwoławczą, a tym samym skutkować lawiną uchyleń prawomocnych wyroków.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała w dniu 21 lipca 2008 r. pismo do Ministra Sprawiedliwości, w którym zwróciła uwagę na konsekwencje niepokojących doniesień prasowych dotyczących możliwych nieprawidłowości w delegowaniu sędziów sądów rejonowych do orzekania w sądach okręgowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości w swoim piśmie poinformowało Helsińską Fundację Praw Człowieka, że zwrócono się do prezesów sądów apelacyjnych o zbadanie prawidłowości stosowania instytucji delegowania sędziego, wskazując, że delegowanie w trybie art. 77 § 8 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych wymaga każdorazowo zgody kolegium właściwego sądu, a jego brak stanowi o bezwzględną przyczynę odwoławczą. Ministerstwo stwierdziło również, że obecnie praktyka delegowania w trybie w/w przepisu jest prawidłowa, a ewentualne nieprawidłowości zostały wyeliminowane.

HFPC/AS