W dniu 29 kwietnia 2011 roku, Prezydent RP, Bronisław Komorowski podpisał szereg ustaw. Między innymi są to zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu i zmiany Kodeksu wyborczego, jak również nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.



Zmiana Ordynacji wyborczej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Kodeks wyborczy. Nowelizacja zmienia w ośmiu okręgach wyborczych liczbę możliwych do uzyskania mandatów poselskich. Zgodnie z nowelizacją o jednego posła więcej będą wybierać wyborcy w czterech okręgach: nr 13 z siedzibą w Krakowie, nr 14 w Nowym Sączu, nr 19 w Warszawie (okręg obejmujący stolicę) oraz nr 20 w Warszawie (okręg obejmujący obszary dziewięciu powiatów wokół stolicy). Z kolei w czterech innych okręgach: nr 21 z siedzibą w Opolu, nr 24 w Białymstoku, nr 29 w Gliwicach oraz nr 41 w Szczecinie liczba mandatów zmniejszy się o jeden. Konieczność zmian w ordynacji i kodeksie była podyktowana zmieniającą się liczbą mieszkańców w okręgach wyborczych. Analizy zgodności liczby posłów wybieranych w danych okręgach dokonała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych z ewidencji ludności, przekazanych jej przez wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Posłowie nie zgodzili się w głosowaniu na propozycję, aby wykreślić zapis umożliwiający przeprowadzenie dwudniowego głosowania. Sejm nie zgodził się także na poprawki, które zakładały m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu, rezygnację z głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika wyborczego, oraz wprowadzenie monitoringu w lokalach wyborczych.

Efektywność energetyczna

Podpisana ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej, stanowi wdrożenie Dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Wprowadza ona system białych certyfikatów, przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, ciepło i gaz odbiorcom końcowym, będą miały obowiązek corocznie przedstawiać prezesowi URE świadectwa efektywności energetycznej stanowiące dowód zrealizowania przedsięwzięć efektywnościowych w określonym zakresie lub zamiast tych świadectw wnosić opłatę zastępczą. Aby uzyskać świadectwa efektywności energetycznej przedsiębiorstwo może dokonać zmian we własnej działalności, ale głownie ma kupować świadectwa od innych jednostek, które zrealizują przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej takie jak izolacja instalacji przemysłowych, przebudowa lub remont budynków, modernizacja oświetlenia, modernizacja lokalnych sieci ciepłowniczych, lokalnych źródeł ciepła i innych.

W ustawie ustalane są specjalne zadania dla jednostek sektora publicznego dotyczące zaoszczędzenia zużycia energii, promocji efektywności energetycznej i prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych w tym zakresie. Wprowadza się nowy typ dokumentu – audyt efektywności energetycznej i nowy zawód audytora efektywności energetycznej. Program szkoleń i zasady egzaminowania audytorów ustali Minister Gospodarki w trybie wydania rozporządzenia.

Zmiana ustawy o rachunkowości

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, zmienia artykuły 12 i art. 26 ustawy o rachunkowości. Zmiany te umożliwiają podmiotom obowiązanym do prowadzenia ksiąg rachunkowych odstąpienie od obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień kończący rok obrotowy, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostawała zawieszona oraz od obowiązku przeprowadzenia inwentaryzacji w przypadku odstąpienia przez jednostkę od zamknięcia ksiąg rachunkowych z powodu zawieszenia działalności przez cały rok obrotowy.
Zmiana Kodeksu wyborczego

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy, dotyczy doprecyzowania zakresu spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu oraz wprowadzenia przepisu upoważniającego do określenia w akcie wykonawczym wzoru sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetów biorących udział w wyborach.

Zmiana ustawy o systemie oceny zgodności

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz niektórych innych ustaw, jest odpowiedzią na podnoszone postulaty o konieczności ustanowienia systemu promującego i wspierającego uzyskiwanie oszczędności energii zwłaszcza na polu końcowego wykorzystania energii. Projekt ten stanowi też wypełnienie postanowień dyrektywy 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych.

Zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – podpisana 29 kwietnia 2011 r., ma na celu dostosowanie prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego poprzez wprowadzenie czytelnej regulacji co do zakresu przedmiotowego opłaty targowej oraz określeniu kryteriów, zgodnie z którymi rady gmin będą różnicować te stawki

Zmiana w prawie telekomunikacyjnym

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne, dotyczy obowiązku wskazania przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) metod, które będzie stosował w przypadkach, o których mowa w art. 39 ust. 4 ustawy (gdy wysokość opłat ustalona przez operatora jest nieprawidłowa), oraz wykreślenia przepisów, które umożliwiały regulatorowi samodzielnie ustalać opłaty, niezależnie od nałożonego na operatora obowiązku kalkulacji kosztów i pozytywnych wyników kontroli prowadzonej przez biegłego rewidenta. Ustawa dotyczy również wykreślenia przepisów, zgodnie z którymi decyzje o ustaleniu poziomu opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego mogły być wydawane w ramach procedury rozstrzygania sporów.

Roma Opoka

Zobacz także:

Prezydent podpisał nowelizację prawa ochrony środowiska

Prezydent podpisał nowe Prawo probiercze