MSWiA przygotowało projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń funkcjonariuszy służb mundurowych. W związku z założeniami projektu odbyło się spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji, Jerzego Millera z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych.

Projekt ustawy MSWiA

Projekt MSWiA przewiduje m.in. że podczas absencji chorobowej wynagrodzenie służb mundurowych wynosiłoby 80 %, a nie 100 % pensji, jak określa to obecnie obowiązujące prawo.
Podczas spotkania minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, iż stworzenie założeń do projektu ustawy nie ma na celu oszczędności w formacjach, a jedynie umożliwienie dodatkowego wynagrodzenia funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w zastępstwie osób przebywających na zwolnieniach. Minister Jerzy Miller, podczas spotkania zaznaczył również, że nie ma mowy o zabieraniu pieniędzy z tych służb, chodzi tylko o inny podział pieniędzy. Ministerstwo dostrzega bowiem problem zastępstw w służbach podległych MSWiA.
Szef MSWiA zapewnił również, że projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym. Zaproponował też stronie związkowej, że w związku z wątpliwościami co do danych przedstawionych w projekcie założeń odnośnie liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach, MSWiA przeanalizuje dane, które przedstawi strona związkowa.

Zakres podmiotowy zmian przewidzianych w projekcie

Zmiana dotyczyłaby funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.
Zgodnie z założeniami środki finansowe uzyskane dzięki nowym przepisom przeznaczone miały by być w całości na fundusz nagród dla funkcjonariuszy, którzy pełnią zastępstwa za osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.

Wyjątki

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą miałoby nie dotyczyć funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach np. z tytułu wypadku w drodze do służby lub ze służby, wypadku w czasie służby czy choroby w czasie ciąży.
Obniżenie uposażenia ze względu na przebywanie na zwolnieniach lekarskich, nie będzie stanowić podstawy do zmniejszenia podstawy naliczeń uprawnień emerytalnych.

Ponadto nie ulegnie zmniejszeniu wynagrodzenie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich podczas misji oraz działań ratowniczych poza terytorium kraju.

RO/ źródło: MSWiA

Zobacz także:

Uposażenie służb mundurowych przedmiotem działania rządu

Rząd postuluje zmiany w OFE