W dniu 1 czerwca 2009 roku w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego odbędzie się debata publiczna poświęcona roli instytucji obywatelskich w demokracji.

Dyskusja odbędzie się z udziałem Susan Rose-Ackerman (prawnik, politolog, Uniwersytet Yale) oraz Michała Boniego (socjolog, minister, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska), Kuby Wygnańskiego (działacz organizacji pozarządowych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia&rdquo:) i Mirosława Wyrzykowskiego (prawnik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego).

Spotkanie poprowadzi Andrzej Rychard (socjolog, członek zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, Instytut Filozofii i Socjologii PAN).

Dyskusja jest organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dyskusja odbędzie się na trzy dni przed historyczną datą 4 czerwca – rocznicą 20-lecia pierwszych częściowo demokratycznych wyborów w Polsce. Czy przez ten czas udało nam się zbudować demokrację? W sensie formalnym - tak. Jednocześnie w Polsce obserwujemy pogłębiającą się obywatelską apatię, a wskaźnik Everyday Democracy Index dla Polski jest jednym z najniższych w Europie. Potrzebna jest więc nam refleksja nad funkcjonowaniem systemu instytucji demokratycznych.

Tematem naszej rozmowy chcemy uczynić założenia i praktykę działania mechanizmów „ubezpieczających i pogłębiających” demokratyczne rządzenie, w tym instrumenty niezależnej kontroli sprawowania władzy: decentralizację, dialog społeczny i obywatelską partycypację.

We współczesnych państwach coraz większą rolę odgrywają ciała pośredniczące: organizacje pracodawców, związki zawodowe, a także, w pewnym stopniu, organizacje pozarządowe. Rozwija się zinstytucjonalizowany dialog społeczny (jego korporatystyczny wariant jest często przedmiotem krytyki). W obecnej sytuacji pojawiają się pytania: czy i pod jakimi warunkami funkcjonowanie instytucji pośredniczących zwiększa udział obywateli w życiu publicznym i poprawia mechanizmy reprezentacji społecznej? Czy zapobiega deficytowi demokratycznemu czy przeciwnie – ogranicza funkcjonowanie mechanizmów demokratycznych oddając całe obszary państwa w ręce instytucji nie pochodzących z powszechnego wyboru? Co uczynić, aby instytucje powołane jako instrumenty reprezentacji interesów istotnie wywiązywały się z tej funkcji? Jakie są ich ograniczenia? Czy istnieją skuteczne dodatkowe/alternatywne mechanizmy obywatelskiej partycypacji wzmacniające praktykę demokratyczną?

Pretekstem do dyskusji jest polskie wydanie książki prof. Susan Rose-Ackerman Od wyborów do demokracji, w której autorka analizuje ustrojowe mechanizmy konsolidowania się porządku demokratycznego w Polsce i na Węgrzech po przełomie 1989 roku.

Debata odbędzie się po angielsku i polsku

Kr/FB