Mediacja jest jedną z możliwych (obok postępowania sądowego) dróg rozwiązywania sporów i naprawienia szkód powstałych wskutek naruszenia norm prawa karnego materialnego. Mediacja to porozumienie między sprawcą a ofiarą, do którego dochodzi przy pomocy mediatora.

Podstawą mediacji jest sprawiedliwość naprawcza. Oznacza to, że pokrzywdzony stawiany jest na pierwszym miejscu, a łamanie prawa wyrównuje naprawienie szkody nie zaś samo ukaranie sprawcy. Dzięki mediacji strony mają większą swobodę i możliwość w rozporządzaniu swoimi prawami. Pokrzywdzony może także wyrazić swoje odczucia i oczekiwania, sprawca zaś może przyjąć na siebie odpowiedzialność.
Mediacja prowadzona jest w prokuraturze lub w sądzie. Jest jednak niezależna od sądowego wymiaru sprawiedliwości. Zazwyczaj prowadzona w sposób nieformalny sprzyja swobodnym wypowiedziom. Dzięki mediacji sprawa może zostać rozstrzygnięta w pierwszym terminie, co oznacza, że sprawca wcześniej zostanie ukarany.
Podstawowe zasady odnoszące się do mediacji

Dobrowolność – nie można jej przeprowadzić pod przymusemPoufność – mediator ma obowiązek zachować poufność co do przebiegu mediacjiBezstronność – zadaniem mediatora jest to, aby strony czuły się bezpiecznie, nie może on zajmować stanowiska w sprawieNeutralność – mediator nie narzuca stanowiska, które według niego stanowi najlepsze rozwiązanie

W dniu 21 października w Prokuraturze Generalnej odbyła się sesja naukowa pt. „Mediacja jako forma sprawiedliwości naprawczej”. Komendant Główny Policji wyjaśniał, dlaczego stosowanie postępowania mediacyjnego rodzi tak wiele trudności. Zawrócił także uwagę na małą świadomość społeczną oraz brak akceptacji stron postępowania na stosowanie tego rodzaju rozwiązań. Zdaniem Komendanta istnieje konieczność szerzenia idei mediacji w społeczeństwie

Ewelina Koryńska

Zobacz także:

Mediacje - czy porozumienie lepsze niż proces?

Prawnik.pl aktywnie wspiera mediacje