Do Krajowej Rady Notarialnej wpłynął do zaopiniowania rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Krajowa Rada Notarialna zaopiniowała projekt negatywnie.

Krajowa Rada Notarialna zaopiniowała rządowy projekt negatywnie. Wskazano przede wszystkim, że eliminacja notariusza z procesu zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to rozwiązanie, które w żaden sposób nie przyśpieszy procesu rejestracji takiej spółki, natomiast stwarza ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu prawnego.

KRN podniosła , że odwołanie się w uzasadnieniu projektu do doświadczeń z elektronicznym systemem rejestracji spółek w innych krajach nie do końca jest oparte jest na rzetelnych danych. Wyraźnie widać, że dane te projektodawcy zaczerpnęli z opracowania Banku Światowego „Doing Business 2010”, ale nie poparli ich żadną głębszą analizą. Szczególne zastanowienie budzi podawanie w roli dobrego przykładu Estonii. Kraj ten w ogromnym stopniu dotknęły skutki światowego kryzysu ekonomicznego, co nie stanowi dobrej rekomendacji dla przyjętych tam rozwiązań prawnych dotyczących obrotu gospodarczego.

Krajowa Rada Notarialna zwróciła uwagę na ogromne niebezpieczeństwo wynikające z tego, że w projekcie nie przewidziano dla formularzowej spółki zmiany terminu zgłoszenia zawiązania spółki z o.o. do sądu rejestrowego. Oznacza to, że po zawiązaniu spółki w formie pisemnej, powstaje bez żadnej kontroli, związanej chociażby z ustaleniem tożsamości wspólników, spółka z o.o. w organizacji, której działalność może w istotny sposób zagrozić bezpieczeństwu obrotu prawnego. Proponowane rozwiązanie zmniejsza też jakiekolwiek gwarancje dla potencjalnych wierzycieli takiej spółki.

PS/KRN