W czerwcu 2010 r. w Luksemburgu obradowała Rada UE ds. obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Wśród licznych spraw podjętych przez ministrów należy zwrócić uwagę na następujące:

Bezpieczeństwo wewnętrzne – Rada przeprowadziła ogólną debatę o bezpieczeństwie wewnętrznym UE na podstawie Strategii bezpieczeństwa wewnętrznego UE oraz tzw. raportu M.A.D.R.I.D. przygotowanego przez trio Prezydencji. Ministrowie podkreślili konieczność wzmocnienia współpracy operacyjnej pomiędzy państwami członkowskimi w takich obszarach, jak przestępczość zorganizowana, cyberprzestępczość, terroryzm, handel ludźmi, handel bronią, nielegalna imigracja.

Plan działania w sprawie realizacji Programu Sztokholmskiego – ministrowie przyjęli wnioski dotyczące planu działania przedstawionego przez Komisję Europejską.

Deklaracja UE i USA w sprawie kontrterroryzmu – ministrowie uzgodnili tekst deklaracji, w której położono nacisk na poszanowanie praw podstawowych i suwerenności państw, międzynarodowych zakres i charakter działań antyterrorystycznych, ograniczenie w dłuższym okresie czasu zagrożeni ze strony radykalizmu i ekstremizmu.

Europejski pakt na rzecz zwalczania międzynarodowego przemytu narkotyków – ministrowie przyjęli wspólne zasady współpracy w celu wzmocnienia politycznej koordynacji i lepszego wykorzystania wspólnych zasobów służących skuteczniejszej walce z przemytem narkotyków. W pierwszej kolejności wysiłki te skoncentrują się na przerwaniu szlaków przemytu kokainy i heroiny, a także na przeciwdziałaniu legalizacji środków pochodzących z nielegalnego handlu narkotykami. W tych działaniach państwa członkowskie otrzymają wsparcie ze strony Europolu i Eurojustu.

Realizacja Europejskiego paktu w sprawie imigracji i azylu – Rada przyjęła wnioski na podstawie pierwszego rocznego raportu z realizacji Europejskiego paktu w sprawie imigracji i azylu. Sformułowała także zalecenia na najbliższych 12 miesięcy

Ochrona małoletnich bez opieki wjeżdżających do UE – ministrowie określili wskazówki dalszych działań, w tym poprawy systemu gromadzenia danych, przeciwdziałania handlowi dziećmi, współpracy z krajami trzecimi, powrotów i reintegracji w krajach pochodzenia.

System Informacyjny Schengen – Rada przyjęła dwa rozporządzenia dotyczące przeniesienia danych z aktualnego systemu (SIS 1+) do systemu nowej generacji (SIS II). Po raz kolejny termin zakończenia migracji danych uległ przesunięciu.

Dyrektywa w sprawie prawa do interpretacji i tłumaczenia w postępowaniu karnym – ministrowie przyjęli projekt dyrektywy wzmacniającej prawa osoby podejrzanej lub oskarżonej w trakcie postępowania karnego w odniesieniu do interpretacji i tłumaczeń.

FWS/AS