Dnia 24 marca Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Głównego Policji w sprawie przetwarzania danych osobowych przez Policję w ramach Krajowego Systemu Informacyjnego Policji.

Zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziła skarga dotycząca działania Krajowego Systemu Informacyjnego Policji. Skarżący który został zatrzymany i wylegitymowany przez patrol Policji, jedynie w celach czysto prewencyjnych, podnosi, iż Jego dane osobowe zostały zarejestrowane przez policjantów i przekazane do Krajowego Systemu Informacyjnego Krajowy System Informacyjny Policji, który został utworzony na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 września 2007 r. w sprawie przetwarzania przez Policję informacji o osobach (Dz. U. z 2007 r. Nr 170, poz. 1203).

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionował zgodność powyższego postępowania z § 1 ust. 1, jak i § 11 ust. 3 pkt 1 tego Rozporządzenia. W świetle powyższych przepisów Policja nie może przetwarzać danych osób, które nie są podejrzane o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, a w przypadku, gdy dane te zostaną umieszczone w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji, administrator ma obowiązek je usunąć, zgodnie ze wspomnianym § 11 ust. 3 pkt 1 Rozporządzenia. Jak natomiast wynika ze stanu faktycznego opisanego w skardze Policja nie tylko dane takie przetwarza, ale też nie usuwa ich z systemu.

Rzecznik wyraźnie zaznacza, iż praktyka taka jest niezgodna z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, iż organy publiczne mają obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa, a także z art. 51 ust. 2 ustawy zasadniczej według którego władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

RPO/AS