2 grudnia 2008 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosi wyrok w sprawieK.U. przeciwko Finlandii (nr 2872/02). Dotyczy on zagadnienia ochrony dobrego imienia przed zniesławieniem za pomocą internetu.

Stan faktyczny sprawy kształtuje się następująco. W 1999 r. w internetowym serwisie randkowym zostało opublikowane ogłoszenie „w imieniu" 12-letniego chłopca, zawierające jego dane osobowe: wiek, rok urodzenia, rysopis, link do jego strony internetowej (wraz ze zdjęciem i numerem telefonu). Z treści anonsu wynikało, że chłopiec chciałby poznać jakiegoś innego chłopca w swoim wieku, albo starszego. Do chłopca zgłosił się dużo starszy mężczyzna, który chciał się z nim spotkać.

Interwencję podjął ojciec dziecka - zażądał od policji identyfikacji sprawcy (autora anonsu). Operator odmówił podania adresu IP powołując się na prawo telekomunikacyjne. Mężczyzna, który zgłosił się do chłopca został zidentyfikowany. Nie została natomiast zidentyfikowana osoba, która zamieściła anons.

Ojciec dziecka złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarzucając nieskuteczność ochrony prywatności przez władze Finlandii, ze względu na brak możliwości identyfikacji sprawcy przestępstw internetowych.

HFPC/AS