Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ogłasza nabór na dwusemestralne Podyplomowe Studia Sztuki Retoryki i Kreowania Wizerunku dla Prawników.

Studia mają charakter doskonalący i adresowane są głównie do prawników, jednak z oferty kształcenia mogą również skorzystać absolwenci szkół wyższych wszystkich stopni i specjalności, dla których język trafnie oddający myśli i przekonujący stanowi również podstawowe narzędzie pracy.

Ukończenie Podyplomowych Studiów Sztuki Retoryki i Kreowania Wizerunku dla Prawników niewątpliwie zwiększy szansę na odniesienie trwałego sukcesu zawodowego, ponieważ język trafnie oddający myśli i przekonujący stanowi podstawowe narzędzie pracy każdego prawnika. Wiedza nabyta w trakcie kształcenia może być z powodzeniem wykorzystana w kontaktach z klientami i mediami oraz w środowisku pracy. Niebagatelne znaczenie na rynku pracy ma również umiejętne kreowanie własnego i zawodowego wizerunku. Z kolei szanse na odniesienie trwałego sukcesu zawodowego rosną, jeżeli podstawę stanowi konkretna wiedza o charakterze interdyscyplinarnym, a taki charakter mają studia sztuki retoryki i kreowania wizerunku.

Kadra dydaktyczno-naukowa

Zajęcia teoretyczne i w głównej mierze praktyczne poprowadzą znakomici specjaliści współczesnej i klasycznej sztuki retoryki z Wydziału Filologicznego. Natomiast nadbudowę programową zapewnią wybitni teoretycy i praktycy z zakresu retoryki prawniczej, filozofii, logiki, psychologii, komunikacji kulturowej i socjologii, sztuki aktorskiej i protokołu dyplomatycznego reprezentujący Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, Śląski Urząd Wojewódzki oraz Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Sylwetka absolwenta

Absolwent Podyplomowych Studiów Sztuki Retoryki i Kreowania Wizerunku nabywa umiejętności w zakresie praktycznej znajomości retoryki, zna mechanizmy perswazji językowej, argumentacji, w tym argumentacji prawniczej, dialektyki, erystyki i narracji. Potrafi pięknie i skutecznie posługiwać się dobrą polszczyzną oraz zna reguły kreowania wizerunku z elementami etykiety i savoir-vivre’u.

Umiejętności z zakresu sztuki retoryki i kreowania wizerunku absolwent nabędzie poprzez uczestnictwo w wykładach, ćwiczeniach, konwersatoriach, zajęciach warsztatowych z zakresu: poprawności językowej w wystąpieniach publicznych, metod skutecznego porozumiewania się, kultury żywego słowa, zasad prowadzenia dyskusji, poprawnej
argumentacji i skutecznego przekonywania do słuszności zajmowanego stanowiska, sztuki prowadzenia sporów, diagnozowania typowych błędów logicznych i rozpoznawania chwytów erystycznych, dyskursu argumentacyjnego w praktyce prawniczej, oratorstwa sądowego i wcielania się w role procesowe, kreowania wizerunku osobistego i zawodowego, etykiety i zasad savoir-vivre’u, umiejętnego posługiwania się głosem, mimiką i panowania nad stresem, przestrzegania zasad etycznych w pracy zawodowej.

Warunki otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych

Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich przedmiotów objętych programem studiów, w tym egzaminu dyplomowego w formie zaliczenia popisu krasomówczego, który polega na przygotowaniu i wygłoszeniu maksymalnie 10-minutowej mowy sądowej lub mowy okolicznościowej przed zebranym audytorium. Prawnicy obligatoryjnie wygłaszają końcową mowę sądową z wybranej dziedziny prawa na podstawie kazusów przygotowanych na zajęciach z argumentacji prawniczej. Popis krasomówczy oceniają członkowie Rady Programowej, biorąc pod uwagę warsztat oratorski i aktorski oraz umiejętności autoprezentacji.

Patronat Rady Programowej

Podyplomowe Studia Sztuki Retoryki i Kreowania Wizerunku działają pod patronatem Rady Programowej w skład której wchodzą: prof. zw. dr hab. Marian Kisiel – Prodziekan ds. Rozwoju i Promocji Wydziału Filologicznego, prof. dr hab. Zygmunt Tobor – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji, adw. Roman Kusz – Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, prof. zw. dr hab. Krzysztof Kłosiński – Dyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Wydziału Filologicznego oraz p. Andrzej Lipski – aktor Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Czas trwania: 2 semestry

Zasady rekrutacji: w pierwszej kolejności będą przyjmowani prawnicy według kolejności zgłoszeń, w następnej kolejności absolwenci nie posiadający wykształcenia prawniczego również według kolejności zgłoszeń

Wymagane dokumenty: podanie o przyjęcie na studia, zdjęcie, odpis dyplomu, zobowiązanie do wnoszenia opłat za podyplomowe studia, skierowanie w przypadku kierowania na studia podyplomowe przez instytucje zewnętrzną z podaniem kwoty dofinansowania oraz adresem i NIP-em instytucji

Termin składania dokumentów:

  • do 15 września każdego roku. Zajęcia rozpoczynać się będą w październiku,
  • do 15 stycznia każdego roku. Zajęcia rozpoczynać się będą w lutym.

Miejsce składania dokumentów

Wydział Filologiczny 40-032 Katowice Plac Sejmu Śląskiego 1, pokój nr 113, nr telefonu:

32 2009 264; e-mail halina.juszczyk@us.edu.pl

Kierownik Studiów: dr Halina Juszczyk

Limit przyjęć 100 osób w podziale na 4 grupy. Studia i grupy będą uruchomione jeżeli zapisze się na nie co najmniej 25 osób.

Opłata 1950 zł za semestr

Ora Katowice/AS