Program Spraw Precedensowych HFPCz gościł studentów Central European University w Budapeszcie. W tym roku akademickim studenci mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na CEU przez dr Adama Bodnara.

W ramach zajęć studenci analizowali zagadnienie przeludnienia w polskich więzieniach, a także strategie, które zmierzałyby do zlikwidowania tego problemu. Efektem ich pracy jest 30-stronicowe memorandum, które – po przetłumaczeniu na j. polski – zostanie przedstawione przez HFPCz polskim władzom. Memorandum zawiera argumenty prawne i społeczne przemawiające za zwiększeniem powierzchni cel w więzieniach do standardu 4 m2 przypadających na jednego osadzonego.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Generalnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej gen. Pawła Nasiłowskiego studenci mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami tej służby. W szczególności zostali przyjęci przez płk Jerzego Czołgoszewskiego, który – w towarzystwie innych funkcjonariuszy Służby Więziennej – przedstawił najważniejsze problemy oraz statystyki dotyczące polskiego więziennictwa. Studenci zwiedzili także Areszt Śledczy Warszawa-Grochów, gdzie mogli poznać jak w rzeczywistości wyglądają standardy przestrzegania praw osób osadzonych.
Studenci spotkali się także z Maciejem Bernattem, koordynatorem Programu Spraw Precedensowych, który omówił najważniejsze sprawy włączone obecnie do Programu.
W wizycie badawczej uczestniczyli następujący studenci CEU: Enida Turkusic (Bośnia i Hercegowina), Liana Muntean (Rumunia), Petra Gyongyi (Rumunia), Marjan Ajevski (Macedonia) oraz Tara Rich (USA). Opiekunem była Eszter Polgari, pracownik naukowy Central European University

HFPC/AS

Zobacz także:

Bieg z kodeksem w głowie zwyciężył aplikant adwokacki

Spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej