Sporządzony raport unijny zawiera studium nad szeroko rozumianą przejrzystością i wysokością kosztów cywilnych postępowań sądowych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dokument zawiera szczegółowe raporty oddzielnie z każdego państwa.

Raport unijny “The Transparency of Costs of Civil Judicial Proceedings in the European Union” dotyczący europejskich kosztów cywilnych postępowań sądowych w krajach unijnych wykazał, iż w Polsce opłaty sądowe są najdroższe.

Czynnik hamujący dostęp do wymiaru sprawiedliwości

Raport jest częścią projektu, który dąży do stworzenia efektywnego Europejskiego Obszaru Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach cywilnych. Celem ma być prosty dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla każdego obywatela UE. Unia chce wykluczyć czynniki hamujące ten dostęp, takie jak brak transparentności w odniesieniu do kosztów postępowania cywilnego. Chodzi tu m.in. o nadmierną wysokość kosztów. Jeżeli chodzi o ten czynnik, Polska przoduje. Raport nie jest zbyt przychylny dla Polski. Wskazuje m.in. na fakt, że Polska jest krajem, w którym konieczne jest wykonanie aż 41 kroków procesowych, aby uzyskać wyrok i go wykonać. Jest to zdecydowanie najwyższa liczba. W innych badanych państwach liczba ta nie sięga nawet trzydziestu. Polska źle wypada też w kontekście średniego czasu wykonania orzeczeń.

Koszty sądowe i adwokackie

Przykładowo, koszty sądowe dotyczące rozwodu z wyłączeniem podziału majątku i bez elementu transgranicznego, plasują Polskę w czołówce najdroższych pod tym względem sądów. W Hiszpanii, Francji, Irlandii i Luksemburgu, takie sprawy są wolne od opłat. Rozwód z elementem transgranicznym powoduje wzrost kosztów sądowych tylko w Polsce i Portugalii. Koszty sądowe takiego rozwodu są tak wysokie że Polska plasuje się na trzecim miejscu wśród najdroższych sądów.

Podobnie sprawa przedstawia się w sprawach gospodarczych. Odnośnie spraw gospodarczych koszty sądowe w Polsce należą do najwyższych w Europie. Wyprzedzają nas (i to nieznacznie) jedynie Słowacja i Węgry.

Raport wskazuje również, że tylko w czterech państwach, Polsce, Słowacji, Czechach i Grecji, opłata za instancje odwoławczą wynosi tyle samo ile za pierwszą instancję. We Francji, Luksemburgu i Szwecji opłata za instancję odwoławczą w ogóle nie jest pobierana przez sąd.

W zestawieniu z wysokimi kosztami sądowymi, koszty adwokackie w Polsce nie są wcale takie wysokie jak mogłoby się wydawać. Średnie honoraria plasują Polskę w średnio- niższej grupie.

RO/źródło: adwokatura.pl

Zobacz także:

UE jako strona Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Instrument opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów