Trwają konsultacje społeczne projektu ustawy o sposobie finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych. Dzięki nowym przepisom każdy będzie mógł zdecydować, czy i na jaki kościół przeznaczyć 0,5% podatku.

Finansowanie kościołów i związków wyznaniowych

Projekt zakłada, że decyzja o wspieraniu kościoła lub innego związku wyznaniowego będzie należała do obywateli. Zostaną ku temu stworzone narzędzia, które umożliwią przekazanie 0,5-proc. podatku na wybraną instytucję. Projektowana wysokość odpisu jest efektem kompromisu, do którego doszło w trakcie konsultacji z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.

Odmiennie niż zostało to przewidziane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, kościoły i inne związki wyznaniowe będą miały pełną swobodę w określaniu czasu i celów wydatkowania uzyskanych środków.

Zobacz: MAC: Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie zostanie zarejestrowany

Likwidacja Funduszu Kościelnego

Przewidywane jest także zniesienie Funduszu Kościelnego, z którego budżet państwa przekazuje pieniądze na składki ubezpieczeniowe i zdrowotne duchownych. Fundusz został powołany do życia w 1950 roku. Pochodzące z niego środki przeznaczane były m.in. na działalność charytatywną, oświatową, remonty i konserwacje obiektów sakralnych. Obecnie Fundusz Kościelny zasilany jest wyłącznie z budżetu państwa.

Projektowane zmiany mają spowodować, że kościoły i związki wyznaniowe będą samodzielnie płacić swoje należności do ZUS-u. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, proponowane rozwiązanie ma być elementem kompleksowej reformy systemu emerytalnego.

DP/źródło: MAC

Zobacz także:

Konsultacje w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego trwają