Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o kierujących pojazdami w zakresie w jakim nakłada na osoby niepełnosprawne obowiązek dostarczenia pojazdu przystosowanego do rodzaju schorzenia na potrzeby przeprowadzenia praktycznej części egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

Na tle nadsyłanych do Rzecznika skarg wyłonił się problem nierównego traktowania osób niepełnosprawnych, ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, realizujące zadania publiczne, zostały zwolnione z obowiązku posiadania w swojej dyspozycji pojazdu, którym osoba niepełnosprawna będzie zdawała część praktyczną państwowego egzaminu na prawo jazdy. Chcąc zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, osoby niepełnosprawne zobowiązane są dostarczyć pojazd dostosowany do ich stopnia niepełnosprawności.

Zobacz: RPO: Osoby trzecie bez ochrony przed działaniem komornika

Zdaniem RPO niniejsza regulacja godzi w konstytucyjną zasadę równości, zakaz dyskryminacji oraz przepisy gwarantujące szczególną ochronę osobom niepełnosprawnym. Narusza także Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych stanowiącą m.in. o prawie do mobilności takich osób.

Zobacz: RPO: Więźniowie powinni być informowani o swoich prawach i obowiązkach

W ocenie RPO, celem regulacji prawnej powinno być stworzenie takich warunków egzaminowania osób niepełnosprawnych, które usuną bariery w dostępie do uzyskania wskazanego uprawnienia. Jednak zdaniem RPO, zasady egzaminowania tych osób na kierowców, nie spełniają wskazanych standardów. Ponadto stawiają one osoby niepełnosprawne w gorszej sytuacji na rynku pracy, a w konsekwencji utrudniają możliwość stałego polepszania warunków życia ich samych oraz ich rodzin- dodaje.

W związku z tym Rzecznik skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego .

DP/Źródło: RPO

Zobacz także:

Uchylenie immunitetu parlamentarzysty trwa za długo

Pełnomocnik, który nie jest adwokatem ma utrudniony kontakt z klientem