Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, czyli sytuację, w której strony są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra.

Przyjęte zmiany mają przede wszystkim usprawnić postępowanie karne. Cel ten ma zostać osiągnięty przez wyeliminowanie - za zgodą stron - z materiału dowodowego tych jego części, które nie mają istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

We wszystkich sprawach propozycje dotyczące wprowadzenia dowodów w procesie, tzw. inicjatywa dowodowa należeć będzie do stron postępowania. Dowody będą przeprowadzane przez tę stronę, na wniosek której zostały dopuszczone. Przeprowadzenie dowodu przez sąd będzie możliwe tylko w wyjątkowych wypadkach.

Strony - poza prokuratorem reprezentującym interes publiczny - nie będą miały obowiązku uczestniczenia w rozprawie. Co więcej ustawa przewiduje, że sprawcy wszystkich występków będą mogli składać wnioski o skazanie bez rozprawy.

Zobacz: Pismo do sądu z każdej unijnej poczty

Ustawa zmienia też przepisy dotyczące składu sądu. Celem nowych regulacji jest zmniejszenie składów sędziowskich i tym samym zmniejszenie kosztów postępowań i ich przyspieszenie.

Na rozprawach w sądach pierwszej instancji, w sprawach szczególnie zawiłych lub ważnych, dopuszczona zostanie możliwość orzekania w składzie jednego sędziego zawodowego i dwóch ławników. Dotychczas mogło to być wyłącznie trzech sędziów zawodowych. Z kolei na posiedzeniach zasadą stanie się orzekanie jednoosobowe.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja trafi teraz do Senatu.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Zmiany w KPC w 2012 roku