Z raportu NIK wynika, że Polska ma wciąż problemy ze zbudowaniem spójnego systemu rozwiązywania sytuacji kryzysowych. W ocenie Izby kluczowe elementy systemu mają poważne braki.

W ocenie Izby z racji tego, że obok siebie działają struktury zarządzania kryzysowego oraz formacje obrony cywilnej to bardzo często ich zadania dublują się, a kompetencje nakładają.

System powiadamiania ratunkowego oparty na telefonie alarmowym 112, jest wprowadzany w sposób niezgodny z przyjętymi założeniami- czytamy w raporcie.

Centra powiadamiania ratunkowego pełnią rolę jedynie centrów telefonicznych, natomiast nie przyjęły one funkcji dyspozytorskich- podkreśla Izba.

NIK zwraca także uwagę, że wciąż występują trudności z elektroniczną integracją formularzy dotyczących zdarzenia wypełnianych przez operatorów z formularzami dyspozytorów poszczególnych służb. W efekcie powoduje to konieczność ponownego zbierania danych o zdarzeniu przez dyspozytora.

Zobacz: NIK krytycznie o szkoleniach służb mundurowych

Z raportu wynika także, że wciąż opóźnia się wdrożenie rozwiązań teleinformatycznych, które umożliwiłyby odpowiednim służbom otrzymywanie natychmiastowych informacji o lokalizacji osób dzwoniących na numer 112. Zdaniem NIK nierealne jest wprowadzenie pełnej funkcjonalności centrów powiadamiania ratunkowego do końca 2013 roku.

Izba dopatrzyła się również nieprawidłowości w organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (ksrg). Minister Spraw Wewnętrznych nie posiadał aktualnej wiedzy o stanie wyposażenia strażaków. Blisko 50 proc. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do ksrg nie mogło brać udziału w bezpośrednich akcjach ratunkowych z powodu problemów ze stabilną obsadą kadrową jednostek-wynika z raportu.

Zobacz: NIK: Profilaktyka chorób jamy ustnej kuleje

W ocenie NIK struktura i organizacja obrony cywilnej w Polsce pozostaje od wielu lat anachroniczna. Zdaniem Izby obecny stan obrony cywilnej uniemożliwia jej sprawne włączenie się do usuwania skutków klęsk żywiołowych, a w przypadku wojny przejęcie zadań związanych z ochroną ludności.

NIK zauważa ponadto, że istotną przyczyną problemów ze zbudowaniem spójnego systemu ochrony ludności jest także rozproszenie rozwiązań dotyczących zadań i struktur w różnych aktach prawnych lub brak odpowiednich regulacji.

PS/źródło:NIK

Zobacz także:

NIK krytycznie o szkoleniach służb mundurowych