Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył skargi złożone przez obywateli polskich w związku z zarzucaną nierzetelnością prowadzonego w latach 1990-2004 rosyjskiego śledztwa katyńskiego. Trybunał orzekł, że nie może go ocenić i tym samym podtrzymał poprzedni wyrok w tej sprawie.

Trybunał uznał brak swojej właściwości czasowej do oceny rosyjskiego śledztwa katyńskiego z uwagi na fakt, że okres od popełnienia Zbrodni Katyńskiej do momentu związania się Konwencją nie może być badany przez Trybunał.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wskazał także, że rosyjski wymiar sprawiedliwości nie dopuścił się nieludzkiego i poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej. Trybunał nie stwierdził naruszenia art. 3 Konwencji, ponieważ skarżący od lat 90-ych XX w. nie pozostawali w niepewności co do losu ich bliskich.

Trybunał stwierdził jednak naruszenie art. 38 Konwencji Konwencji Praw Człowieka co oznacza, że Federacja Rosyjska nie przekazując Trybunałowi decyzji prokuratury wojskowej z dnia 21 września 2004 r. umarzającej rosyjskie śledztwo katyńskie, naruszyła obowiązek współpracy z Trybunałem. Tym samym Trybunał potwierdził, że Federacja Rosyjska nie współpracowała w postępowaniu o wyjaśnienie Zbrodni Katyńskiej.

Niezależnie od wyroku Polska będzie nadal domagać się od Federacji Rosyjskiej prawnej rehabilitacji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz przekazania stronie polskiej wszystkich tomów akt śledztwa katyńskiego prowadzonego przez prokuraturę rosyjską- czytamy w oświadczeniu polskiego resortu spraw zagranicznych.

PS/źródło:MSZ

Zobacz także:

TK: Dekrety o stanie wojennym niezgodne z konstytucją