Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który określa bardziej precyzyjne zasady współpracy administracji podatkowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Efektem nowych przepisów ma być skuteczniejszy pobór podatków, zapobieganie oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

Przewidywane rozwiązania służą wdrożeniu nowej dyrektywy 2011/16/UE, której celem jest stworzenie bardziej skutecznego systemu wymiany informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zgodnie z nowymi przepisami, wymiana informacji podatkowych obejmie informacje istotne do stosowania i wykonywania przepisów dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego. Wyłączone z niej będą informacje objęte przepisami unijnymi odnoszącymi się do współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi w zakresie podatku VAT, ceł i podatku akcyzowego, a także dotyczące: składek na ubezpieczenie społeczne, opłaty skarbowej, należności o charakterze umownym, w szczególności wynagrodzeń za usługi użyteczności publicznej.

W nowych regulacjach określono dodatkowe warunki korzystania z pomocy państw członkowskich przy doręczaniu pism. Jednocześnie minister finansów w rozporządzeniu, będzie musiał wyznaczyć podległy mu organ podatkowy zobowiązany do przekazywania obcym władzom wniosków o doręczenie pism, wniosków o udzielenie informacji oraz udzielanych informacji. Obecnie wymianę informacji i wnioski o doręczenie realizuje na poziomie operacyjnym Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, które funkcjonuje w ramach Izby Skarbowej w Poznaniu.

Przewidziano sformalizowanie procedury wymiany informacji, w szczególności określenie terminów na udzielenie i odmowę udzielenia informacji i na wezwanie do uzupełnienia wniosku. Zaproponowano także wprowadzenie obowiązku potwierdzenia otrzymania wniosku i informacji z urzędu oraz przesyłania informacji zwrotnej na temat wykorzystania otrzymanego materiału.

Jednocześnie określono sposób komunikowania się z państwami członkowskimi - posługiwanie się formularzami standardowymi i korzystanie z drogi elektronicznej.

Zobacz: Wyrok TS UE może pomóc spółkom odzyskać nadpłacony podatek

Ponadto wprowadzono możliwość przebywania upoważnionych przedstawicieli obcej władzy w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej, a także dopuszczono ich obecność w toku postępowań podatkowych i kontrolnych.

Uproszczono także zasady wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych. Wprowadzono rozwiązanie, które pozwoli ministrowi finansów na uzgadnianie z obcymi władzami przeprowadzania kontroli jednoczesnych. Wszczęcie i prowadzenie kontroli jednoczesnych nie będzie wymagać zawierania porozumień przez zainteresowane strony - wystarczą jedynie uzgodnienia i podjęcie decyzji o przystąpieniu do konkretnej kontroli.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Rząd: Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych do likwidacji