Uchwała skłądu 7 sędziów Sądu Najwyższego (sygn. akt I KZP 5/09).

W postępowaniu toczącym się przed sądem dyscyplinarnym w przedmiocie wyrażenia zgody na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej lub na jego tymczasowe aresztowanie mają odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu dyscyplinarnym, zawarte w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), zaś w zakresie nimi nieuregulowanym, koniecznym dla zachowania funkcjonalności i standardów rzetelnego procesu, przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Postanowienie SN (sygn. akt I KZP 1/09).

Po rozpoznaniu zagadnienia prawnego
"Czy nie objęcie wniesionym aktem oskarżenia, określonego czynu zabronionego zarzuconego podejrzanemu w śledztwie, a zarazem nie wydanie w tym względzie przez prokuratora, w następstwie zamknięcia śledztwa, żadnej decyzji procesowej spośród przewidzianych w art. 331§1 kpk (albo im równorzędnych), stwarza okoliczność wyłączającą, w rozumieniu art. 17 § 1 pkt 11 kpk, ściganie co do tego czynu? "
Sąd Najwyższy postanowił na podstawie art. 441 par. 5 k.p.k. per analogiam przejąć sprawę do własnego rozpoznania
albowiem w realiach niniejszej sprawy zajęcie stanowiska w kwestiach podniesionych w uzasadnieniu postanowienia o przedstawieniu zagadnienia prawnego, przesądziłoby i sam sposób ustosunkowania się do kasacji wniesionej przez obrońcę, przy rozpoznawaniu której wyłoniło się to zagadnienie.