Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości poruszyła problem zapewnienia jawności postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratorów. Zdaniem RPO utrzymywanie w przepisach dotyczących prokuratorów zasady niejawności postępowania dyscyplinarnego należy oceniać jako anachroniczne i sprzeczne z obowiązującą w demokratycznym państwie prawa zasadą jawności życia publicznego.

W postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym wobec prokuratorów w dalszym ciągu obowiązuje przepis art. 76 ust. 1 ustawy o prokuraturze stanowiący, iż jawność jest - co do zasady - wyłączona, a na rozprawie mogą być obecni prokuratorzy i asesorzy pełniący funkcje prokuratorskie. Z kolei prawomocne orzeczenie dyscyplinarne można podać do publicznej wiadomości wyłącznie na podstawie uchwały sądu dyscyplinarnego w tym przedmiocie.

Zobacz: TK: Odwołania od prawniczych dyscyplinarek zgodne z konstytucją

Jak podkreśla Rzecznik w przypadku większości korporacji prawniczych miały miejsce zmiany odnoszące się do trybu prowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec ich przedstawicieli, a skutkujące zniesieniem niejawności tego postępowania dla osób spoza tychże korporacji. Tym samym zagadnienie tak istotne - w szczególności z punktu widzenia możliwości zapewnienia społecznej kontroli tych postępowań, mającego niebagatelne znaczenie dla ochrony praw i wolności obywatelskich - uregulowane zostało w sposób zapewniający transparentność działania właściwych organów- dodaje.

Dlatego, zdaniem RPO, utrzymywanie w przepisach dotyczących prokuratorów zasady niejawności postępowania dyscyplinarnego należy oceniać obecnie jako anachroniczne i sprzeczne z obowiązującą w demokratycznym państwie prawa zasadą jawności życia publicznego.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o przeanalizowanie problemu i podjęcie działań mających na celu zapewnienie jawności postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratorów.

Źródło:RPO

Prawnicze dyscyplinarki bez zmian