Wolontariat jest niezwykle pożądaną formą aktywności, zarówno w trakcie studiów jak i tuż po ich zakończeniu. Zarówno możliwości praktykowania jak i wachlarz instytucji chętnych do skorzystania z wiedzy zdobytej podczas studiów jest nieograniczony.

W kręgu powyższych instytucji można wyróżnić praktyki w Studenckiej Poradni Prawnej czy Fundacji Academii Iuris, staż prawny w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „ Niebieska Linia” czy też wolontariat w Centrum Praw Kobiet i wiele podobnych. Praktyki w każdej z powyższych instytucji, wzbogacają wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie osoby podejmującej się współpracy, jednakże każda z nich czyni to w innym zakresie.

Wolontariat w Studenckiej Poradni Prawnej

Biorąc pod lupę Studencką Poradnię Prawną, należy bezapelacyjne stwierdzić, że stanowi jedną z najbardziej bogatych form aktywności z jakiej mogą skorzystać studenci kierunków prawniczych. Pomysł przypłynął do Polski znad oceanu, gdzie legal clinics z powodzeniem funkcjonują od lat 60 XX w. Zakres przedmiotowy działalności powyższej instytucji obejmuje bezpłatną pomoc prawną dla osób, które ze względu na swą sytuację materialną nie są w stanie skorzystać z usług adwokata czy radcy prawnego.

Korzyści płynące z praktyki w Klinice Prawa

Oczywiście poza celem stricte społecznym, należy podkreślić bezapelacyjne walory edukacyjne. Kliniki Prawa są „poligonem” dla przyszłych prawników, którzy pod okiem opiekunów starają się przełożyć wiedzę zdobytą podczas wykładów na opinię prawną, która ma przyczynić się do rozwiązania problemu Klienta. Ponadto praktykant uczy się ważnego w życiu zawodowym kontaktu z „żywym Klientem”, a także jasnego przygotowania wypowiedzi i zrozumiałego objaśnienia reguł prawnych jak twierdzi prof. dr hab. Maria Szewczyk. W pracy prawnika najważniejszym jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i poznawanie litery prawa. Jak twierdzi prof. dr hab. Maria Szewczyk "to szkoła odpowiedzialności, tu nie ma poprawki, albo się kogoś dobrze ustawi albo się komuś skomplikuje życie".

Kto może aplikować?

Członkami Studenckiej Poradni Prawnej mogą być studenci IV i V roku studiów prawniczych kolegium lub wydziału prawa uczelni na której studiują. W zależności od uczelni wyższej i od specyfiki danej Kliniki Prawa poradnictwo obejmuje sprawy z zakresu prawa cywilnego w tym prawa rodzinnego, a także prawa karnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, dużym zainteresowaniem cieszy się także Sekcja Praw Człowieka, która zlokalizowana jest w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ruch studencki tego typu ma wielką przyszłość w naszym kraju, ze względu na wymierne korzyści społeczne takiej działalności jak i nieocenione doświadczenie, które owocować będzie w przyszłości. Zdaniem prof. dr hab. Andrzeja Zolla, działalność w instytucjach non-profit wzmacnia u studenta poczucie społeczności obywatelskiej, gdyż nasz system sądownictwa zapewnia obywatelowi bezpłatną pomoc prawną dopiero w procesie sądowym, dlatego dla niejednego człowieka w naszym państwie pomoc studenta jest niezwykle potrzebna.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Forum Prawnikow