W dniu 23 listopada 2010 roku Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne dotyczące warunków, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na określonym kierunku i poziomie kształcenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny, który zwrócił się z pytaniem prawnym, uważa, że art. 9 pkt 4 ustawy z 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym upoważniający Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego do określenia warunków, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne, aby prowadzić studia na określonym kierunku i poziomie kształcenia, a w szczególności liczbę nauczycieli akademickich, jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji
Konstytucja wymaga, aby upoważnienie ustawowe określało wytyczne dotyczące treści rozporządzenia, których zdaniem WSA nie zawiera art. 9 pkt 4. W związku z tym upoważnienie ma charakter blankietowy i pozwoliło Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sposób dowolny ustalić, iż minimum kadrowe dla studiów drugiego stopnia na kierunku "filologia" stanowi zatrudnienie co najmniej pięciu nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego i dorobek naukowy w zakresie filologii. Przyjął jednocześnie, iż spośród tych osób co najmniej dwóch nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego powinno specjalizować się w zakresie języka obcego, który jest przedmiotem studiów.
Niezgodność z konstytucją upoważnienia ustawowego, zdaniem sądu pytającego, skutkuje taką niezgodnością także rozporządzenia w sprawie warunków, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na określonym kierunku i poziomie kształcenia wydanego na podstawie tego upoważnienia.
Rozprawa odbędzie się o godz. 9.00 w Trybunale Konstytucyjnym przy ulicy Szucha 12a w Warszawie

Ewelina Poradowska/TK

Zobacz także:

Symulacja rozprawy - ELSA Moot Court Competition

Studenci zajmą się podatkami- program HFPCz